آمریکا برای حل بحران سوریه دست به دامن ایران و روسیه شد

سیاسی

وزیر امور خارجه آمریکا در اظهاراتی از ایران و روسیه خواست تا با توجه به رابطه با دمشق اقدامات خود برای حل بحران سوریه را افزایش دهند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «جان کری» سه روز پس از آنکه عنوان داشته بود واشنگتن دیگر خواستار کنار رفتن فوری بشار اسد از قدرت نیست و از تهران و مسکو خواسته بود تا با استفاده از نفوذ خود بر بشار اسد، او را پای میز مذاکره بیاورند، بار دیگر خواستار اقدامات تهران و مسکو برای حل بحران سوریه شد. 

وزیر خارجه روسیه همچنین از توافق ضمنی میان آمریکا و روسیه درباره سوریه خبر داد. 

کری در سخنان جدید خود بدون اشاره به حمایت آمریکا از شورشیان و تروریست های حاضر در سوریه مدعی شد که حمایت تهران و مسکو از اسد به طولانی‌شدن جنگ داخلی آن کشور می‌ انجامد.

وی در عین حال افزود که واشنگتن آماده تعاملی فوری با روسیه است‌، تا دستیابی به توافق صلح و کناره‌گیری اسد از قدرت را سبب شود.

وزیر خارجه آمریکا پیش از این نیز گفته بود کناره‌گیری اسد از قدرت، که هدفی نهایی‌ست، لازم نیست حتما طی زمانی که جنگ داخلی در آن کشور در جریان است، رخ بدهد.

گروهی از مقامات آمریکایی این موضوع را بیان کرده‌اند که آمریکا مایل نیست گروه‌های افراطی جای بشار اسد را بگیرند.

در کنار درخواست‌های آمریکا از تهران و مسکو برای استفاده از نفوذ خود بر بشار اسد برای پایان دادن به جنگ داخلی آن کشور، موضوع ساخت‌وسازها و افزایش حضور نظامی روسیه در سوریه نیز بار دیگر مطرح شده است.

جان کری گفته است به نظر می‌رسد افزایش حضور نظامی روسیه در آن کشور برای حفاظت از پرسنل و تجهیزات موجود است.

به گفته جان کری در نهایت هنوز به وضوح روشن نیست دلیل اصلی حضور روس‌ها چیست.