مذاکره واشنگتن-هاوانا درباره عادی سازی خدمات هوایی دو کشور

سیاسی

یک منبع آگاه از مذاکرات هفته آینده میان آمریکا و کوبا برای عادی سازی خدمات هوایی بین دو کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، یک منبع آگاه در آمریکا اعلام کرد که آمریکا و کوبا قرار است در جریان مذاکرات هفته آینده درباره عادی سازی خدمات هوایی میان دو کشور گفتگو کنند.

این منبع که خواست نامش فاش نشود در این زمینه ادامه داد: این مذاکرات ۲۸ و ۲۹ ماه جاری میان واشنگتن و هاوانا برگزار خواهد شد.

جمعه ۲۳ مرداد، وزیر امور خارجه آمریکا به عنوان اولین وزیر امور خارجه آمریکا در ۷۰ سال اخیر به کوبا سفر کرد و سفارت ایالات متحده در هاوانا را بطور رسمی بازگشایی کرد. سفارت آمریکا در هاوانا در همان محل قدیمی خود قرار دارد. این محل از سوم ژانویه ۱۹۶۱ یعنی زمان قطع روابط آمریکا با کوبا، تا کنون تعطیل بوده است. 

در همین راستا، جمعه ۲۷ تیر ماه ماه امسال نیز، کوبا بعد از ۵۴ سال روابط سیاسی خود را با آمریکا از سر گرفت و در اقدامی «خوزه کاباناس» دیپلمات قدیمی خود را به عنوان اولین سفیر در ایالات متحده آمریکا معرفی کرد.

مراسم پذیرش اعتبارنامه سفیر کوبا در آمریکا در کنار ۱۶ کشور دیگر برگزار شده بود که همگی در سالن اصلی کاخ سفید اعتبارنامه های خود را به اوباما تحویل دادند.

کابانا و اوباما بعد از مراسم، طی نشستی درباره مناسبات دوجانبه گفتگو کردند.

کابانا گفت: بازگشایی سفارت کوبا در آمریکا اولین گام برای عادی سازی روابط سیاسی دو کشور محسوب می شود و باید در مراحل بعد روابط گسترش پیدا کند.

بازگشایی سفارت‌خانه‌های دو کشور، ۶ ماه پس از آن صورت گرفت که «رائول کاسترو» رهبر کوبا و «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کردند دو کشور روابط سیاسی خود را از سر می‌گیرند.

آمریکا و کوبا از سال ۱۹۶۱، دو سال بعد از پیروزی انقلاب کوبا به رهبری «فیدل کاسترو» روابط سیاسی خود را قطع کرده بودند.