معاون عربی آفریقایی وزير خارجه ایران:

ایران هیچ نیرو یا مشاور نظامی در سوریه ندارد

سیاسی

معاون وزير خارجه کشورمان امروز تصریح کرد که ایران هیچ نیرو یا مشاور نظامی در سوریه ندارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری ریا نووستی، «امیرعبداللهیان» معاون وزير امور خارجه کشورمان امروز اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران هیچ سرباز یا مشاور نظامی در سوریه یا یمن ندارد.

معاون عربی آفریقایی وزير خارجه ایران که مشغول دیدار و گفتگو با نماينده رييس جمهور روسيه پيرامون اوضاع سوريه، يمن و فلسطين و مبارزه با تروريسم است، گفت: ایران هیچ نیروی نظامی یا حتی مشاور نظامی در کشور سوریه ندارد.

طرفين در اين ديدار آخرين ايده هاي موجود سياسي براي خروج از بحران سوريه را مورد مشورت قرار دادند.

اميرعبداللهيان مقامات روسيه را در جريان مشورتهاي اخير صورت گرفته با بشار اسد رييس جمهور سوريه قرار داد و ايده هاي سازنده بشار اسد در حل سياسي را ستودني خواند.

تهران و مسكو بر ناكارآمدی روش هاي نظامی و امنيتی در سوريه و ضرورت توجه ويژه به راهكار سياسي برمبناي نقش مشترك مردم، حكومت و معارضه معتقد به راهكار سياسي و مبارزه جدي با تروريسم تاكيد كردند.

طرفين همچنين تداوم توسل به زور در يمن را محكوم نموده و تشديد اقدامات نظامي در يمن را باعث پيچيده تر شدن شرايط و تقويت فزاينده تروريسم در يمن و منطقه و سرايت آن به جهان دانستند و بر ضرورت لغو محاصره انساني يمن تاكيد کردند. تهران و مسكو از سرگيري مذاكرات سياسي يمني ها را تاييد نموده و  نقش فعال تر سازمان ملل در توقف جنگ و جلوگيري از فاجعه انساني و تقويت روند سياسي را خواستار شدند.

ايران و روسيه همچنین آخرين تحولات فلسطين را مورد بررسي قرار دادند. اميرعبداللهيان با محكوميت اقدامات اخير تل آويو در مسجد الاقصي تاكيدکرد: تبعات سختي متوجه رژيم صهيونيستي به خاطر تعرض به مقدسات اسلامي در قدس خواهد شد و عدم توقف اين قبيل اقدامات تحريك آميز روزهاي دشواري را براي تل اويو رقم خواهد زد.