پیشنهادات فروش بمب‌های تخریبی اهداف زیر زمینی به اسراییل

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر و موشه یعالون، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی قرار است در دیدار ماه آینده خود در 9 نوامبر با مقامات ایالات متحده درباره‌ی پیشنهاد فروش بمب‌های تخریب کننده اهداف زیرزمینی بحث و گفت‌وگو کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از المانیتور، در حالی که گفت‌وگوها در کنگره و پنتاگون درباره‌ی ارائه بمب‌های بزرگ تخریب کننده اهداف زیرزمینی به عنوان هشداری به ایران بالا گرفته است، اما در اسراییل واکنش‌ها به این ایده سرد باقی مانده است.

مصاحبه با مقامات نظامی پیشین و کنونی اسراییلی به طور ملموسی نبود اشتیاق برای این ابر سلاح پر زحمت که ارزش نظامی آن مورد تردید است، را نشان می‌دهد.

یک مقام ارشد نظامی اسراییل به المانیتور گفت: این ایده برای اسراییل نامربوط است و این سلاح از امکانات ما فراتر است و ارزش تلاش، هزینه و ایجاد امکانات را ندارد.

این گزارش می‌افزاید: کارشناسان نظامی اسراییلی و مقامات پیشین به یک اندازه درباره‌ی این سلاح تردید دارند.

آن‌ها خاطرنشان کردند که اسراییل هواپیماهای بمب‌افکن سنگین B-2S یا B-52S مورد نیاز برای حمل بمب نفوذ کننده 15 تنی یا GBU-57 را در اختیار ندارند.

و تنها پایگاه هوایی "نواتیم" (Nevatim) می‌تواند این امکان را داشته باشد که برای چنین پروازهایی به روزرسانی شود. آن‌ها هم‌چنین هشدار دادند که اسراییل باید هزینه هنگفتی در زیرساخت‌های مربوطه شامل شبیه سازها، آموزش، امکانات و سیستم‌های فنی و کارشناسان برای استفاده از این سلاح بپردازد.

با این حال به نظر نمی‌رسد که نیروی هوایی اسراییل از فرصت خود برای به دست آوردن این سلاح چشم پوشی کند. هم‌چنین برخی دیگر معتقدند که این موضوع حامل پیغامی سیاسی به ایران است مبنی بر این که ایالات متحده نشان می‌دهد که به جای حرف زدن گزینه نظامی علیه ایران را حفظ می‌کند.

یک مقام پیشین نظامی اسراییل در گفت‌وگو با المانیتور اذعان کرد که ارسال چنین بمب سنگینی و هواپیماهایی که آن را حمل می‌کنند به معنی حضور واقعی نظامی ایالات متحده در اسراییل خواهد بود و نشانه‌ای آشکار نه تنها به ایران بلکه به روسیه است که در حال افزایش حضور نظامی در سوریه هستند.

از زمانی که توافق بین‌المللی هسته‌ای ایران به عنوان راهی نمایان برای بازداشتن ایران در رسیدن به غنی‌سازی اورانیوم در مقیاس صنعتی به امضا رسید و در حالی که بسیاری از محدودیت‌های توافق هسته‌ای پس از 15 سال برداشته خواهند شد، ایده فروش این بمب‌ها جذابیت پیدا کرده است. دنیس راس، مشاور پیشین باراک اوباما در امور خاورمیانه در دیدارهایی با مقامات آمریکایی و اسراییلی این ایده را عرضه کرده است.

راس اعلام کرد که این ایده در میان دموکرات‌هایی که برداشتن محدودیت‌های توافق هسته‌ای را دوست ندارند اما تمایل دارند که توافق به کار خود ادامه دهد، افراد مشتاقی را پیدا کرده است.

بن کاردین، دموکرات برجسته در کمیته روابط خارجی سنا اعلام کرده است که به رییس‌جمهور آمریکا این اجازه را می‌دهد که بمب‌های سنگین را برای اسراییل فراهم کند.

منتقدان توافق هسته‌ای استدلال می‌کنند که ایده فروش بمب‌های تخریب‌گر اهداف زیرزمینی به معنی دلپذیرکردن توافق هسته‌ای ایران است و واقع‌گرایانه نیست.

منتقدان در کمیته کنترل تسلیحات با بیان این که فراهم آوردن این بمب‌ها برای اسراییل می‌تواند معاهده START با روسیه را نقض کند، ابراز نگرانی کردند.

انتهای پیام

کد N966782