بلومبرگ: ایران گامی دیگر به لغو تحریم‌ها نزدیک شد

شبکه بلومبرگ با اشاره به گزارش آژانس مبنی بر پیشرفت در اجرای نقشه راه گزارش داد:‌ ایران یک گام دیگر به اجرای توافق تاریخی هسته‌ای و لغو تحریم‌ها نزدیک شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبکه خبری بلومبرگ، یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه پس از بازگشت از سفر یک روزه‌اش به تهران گفت که پیشرفت قابل توجهی در اجرای نقشه راه توافق میان ایران و آژانس حاصل شده است.

آمانو در ادامه به بازدیدش از سایت نظامی پارچین اشاره کرد و گفت: ما وارد مکانی شدیم که آژانس پیش از این تنها می‌توانست از طریق ماهواره از آن اطلاعات جمع‌آوری کند.

ایران و آژانس در 14 ژوییه (23 تیرماه) بر سر این نقشه راه به توافق رسیدند که بر اساس آن آژانس،‌ تا پایان سال جاری میلادی فرصت دارد گزارش ارزیابی نهایی خود از فعالیت‌های هسته‌ای گذشته ایران را ارائه دهد و تا 15 اکتبر می‌تواند تحقیقات خود را در این زمینه به پایان برساند.

به گزارش این شبکه خبری مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزود: بازرسان ما هیچ ابزاری که مرتبط با تسلیحات هسته‌ای باشد در سایت پارچین پیدا نکرده‌اند. آژانس هم‌چنین اعتبار روند نمونه‌برداری‌ها و نمونه‌ها را تایید می‌کند. این روند با مسوولت و نظارت ما انجام شد.

به گزارش بلومبرگ، با توجه به پیشرفت در اجرای نقشه راه اکنون ایران به اجرای برنامه جامع اقدام مشترک و در نتیجه لغو تحریم‌ها بر اساس این توافق یک گام دیگر نزدیک شده است.

علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران نیز پس از سفر آمانو گفت که رایزنی‌ها میان دو طرف موفقیت‌آمیز بوده و روند اجرای نقشه‌راه رو به جلو است.

انتهای پیام

کد N966707