در یک گزارش بررسی شد؛

خشونت، فساد و تفرقه، چهره امروز داعش

داعش

براساس نتایج یک مطالعه، ده‌ها تن از اعضای داعش این گروه تروریستی را به دلیل عمل نکردن به وعده‌هایش در ارائه کالاها و ماشین‌های لوکس که پیش از پیوستن به آنها وعده داده شده بود، ترک کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از نیوزویک، در این گزارش که روز گذشته با عنوان "قربانیان، عوامل، اموال: روایت جدا شدگان از داعش" منتشر شد به عوامل تغییر عقیده افرادی پرداخته شده است که پیشتر تمایل زیادی به پیوستن به این گروه داشتند اما اکنون تصمیم به جدا شدن از آن گرفته‌اند.

این گزارش‌ که توسط اندیشکده "مرکز بین‌المللی مطالعات افراط گرایی و خشونت‌های سیاسی" مستقر در لندن تهیه شده دیدگاه جالبی نسبت به چرایی جدا شدن این افراد از داعش ارائه می‌دهد و داستان‌های این افراد که در این گزارش‌ آمده است می‌تواند به طرز چشمگیری در کاهش پیوستن خارجی‌ها به این گروه موثر باشد.

در گزارش این مرکز با 58 تن از جداشدگان داعش که از 67 کشور جهان به این گروه پیوسته بودند، گفت‌وگو شده و حاصل آن در چهار روایت گرد آمده است. یکی از این روایت‌ها "واقعیت‌های سهمگین و ناامید کننده زندگی تحت حکومت داعش" است.

به گفته این افراد، کسانی که به این دلیل داعش را ترک کرده‌اند افرادی‌اند که به دلایل خودخواهانه و رسیدن به زندگی لوکسی که داعش به آنها وعده داده بوده به این گروه پیوسته‌اند.

عده‌ای دیگر وظایف خود در داعش را حوصله سر بر و بیخود توصیف کرده و از کمبود مبارزه و جنگ واقعی شکایت می‌کنند.

به جز زندگی یأس آلود در داعش سایر دلایل جدا شدگان کمتر جنبه‌ مادی دارند.

بسیاری از این افراد از قساوت این گروه به ویژه خشونت افراطی آن در قبال غیرنظامیان و گروگان‌ها ناراضی و با آن مخالف بوده‌اند.

عده دیگری از خشونت‌هایی که خود اعضای داعش علیه یکدیگر انجام می‌داده‌اند وحشت زده شده و گریخته‌اند برخی از این افراد می‌گویند حتی تعدادی از داعشی‌ها به دست فرماندهان خود کشته می‌شدند.

یکی از این افرادی که در این گزارش مورد مصاحبه قرار گرفته معتقد است، داعش به جای اینکه بر مبارزه با دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه متمرکز باشد، در حال مبارزه با گروه‌های سنی است.

در این گزارش با استناد به سخنان داعش گریزان صراحتا آمده است: داعش از مسمانان حمایت نمی‌کند بلکه آنها را می‌کشد.

بسیاری از کسانی که از داعش جدا می‌شوند به ترکیه می‌گریزند در حالی که بسیاری دیگر به عنوان جاسوس یا خائن و با حکم ارتداد توسط نیروهای داعش کشته می‌شوند.

براساس این گزارش، به گفته افراد مصاحبه شده، بسیاری از داعش گریزان همچنان در عراق و سوریه به دام افتاده‌اند و نمی‌توانند از این گروه فرار کنند.

این گزارش پیشنهاد می‌دهد که دولت‌ها باید به ارزش این روایت‌ها توجه کنند و می‌توانند با فراهم کردن امکاناتی جهت گفت‌وگوی علنی و عمومی با این جدا شدگان علاوه بر بازگرداندن آن‌ها به خانه‌هایشان از موج پیوستن به داعش و سفر به سوریه بکاهند.

انتهای پیام

کد N966611