دیده‌بان حقوق بشر مصر را به نقض قوانین بین‌المللی متهم کرد

حقوق بشر,مصر

دیده‌بان حقوق بشر امروز (سه‌شنبه) ارتش مصر را به نقض قوانین بین‌المللی در تخریب گسترده خانه‌ها و تخلیه مناطق واقع در مرز خود با نوار غزه در دو سال گذشته، متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ارتش مصر در ماه اکتبر اقدام به ایجاد یک منطقه حائل بزرگ در شهر رفح واقع در شمال شبه جزیره سینا کرد. مقام‌های قاهره می‌گویند، تونل‌های موجود در این منطقه برای ورود سلاح و شبه نظامیان از غزه به مصر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد: اقدام به تخریب گسترده دست کم 3255 ساختمان در شهر رفح برای مقابله با تهدید تونل‌های قاچاق احتمالا اقدامی نامتناسب بوده و بر خلاف تعهدات مصر درقبال قوانین بین‌المللی حقوق بشر و یا قوانین جنگی است.

دیده‌بان حقوق بشر تصریح کرد: ارتش مصر از ژوئیه 2013 تاکنون به شکل خودسرانه اقدام به تخریب هزاران خانه در یک منطقه حائل در مرز با نوار غزه کرده که زمانی منطقه مسکونی بوده و طی این طرح به نابودی کل محله‌ها و صدها هکتار زمین کشاورزی دست زده است.

سارا لیاه ویتسون، معاون خاورمیانه و شمال آفریقای دیده‌بان حقوق بشر گفت، از بین بردن خانه‌ها، محله‌ها و سکونتگاه‌ها یک نمونه بارز شکست خوردن در کمپین مبارزه با فعالیت‌های شبه نظامی است.

دیده‌بان حقوق بشر گفت، دولت مصر در حمایت کافی از حدود 3200 خانواده این منطقه در جریان اخراج آنها از خانه‌هایشان و پس از آن کوتاهی کرده است.

در این گزارش تصریح شده، مقام‌های قاهره هشدار چندانی به ساکنان در خصوص اخراجشان از خانه نداده و به آنها مسکن‌های موقت نداده و غرامت‌های ناکافی در جبران از بین بردن خانه‌هایشان پرداخت کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N966565