به مناسبت روز جهانی صلح؛

درخواست بان کی مون برای ایجاد جهانی با صلح پایدار

سازمان ملل متحد

سازمان ملل در حالی بر روز جهانی صلح نظارت داشت که دبیرکل این سازمان از طرف‌های درگیر خواست تا سلاح خود را زمین گذاشته و برای آتش بس جهانی تلاش کنند و دست از کشتار و تخریب بردارند و فضایی را برای صلحی پایدار ایجاد کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشتیدپرس، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در روز جهانی صلح که روز دوشنبه بود در مراسم "زنگ صلح" در مقر این سازمان در نیویورک خواستار آتش بس در سراسر جهان شد. شعار روز جهانی صلح امسال "همکاری برای صلح - شرافت برای همه" است که هر ساله 21 سپتامبر برگزار می‌شود.

بان کی مون، گفت: همزمان با به صدا درآمدن این زنگ صلح، ما به تلاش خود برای برقراری آن در سراسر جهان ادامه می‌دهیم و خواستار صلح هستیم. ما در لحظه خطر زندگی می‌کنیم. اما باید قولی بزرگ بدهیم که صلح و آرامش را برقرار کنیم. رهبران از تمام کشورهای جهان در سازمان ملل جمع می‌شوند تا دستور کار 2030 را که برنامه 15 ساله ما برای دستیابی به تحول و توسعه‌ای بادوام است، به دست بیاورند. این یک اقدام بینادین برای دستیابی به شرافت برای همگی ماست؛ جایی که فقر به تاریخ بپیوندد و صلح عزیز شود.

روز جهانی صلح در سال 1981 توسط مجمع عمومی سازمان ملل ایجاد شد و هر ساله در سومین سه شنبه سپتامبر برگزار می‌شد.

نخستین روز جهانی صلح در 1982 برگزار شد اما در سال 2001، تاریخ آن به 21 سپتامبر هر سال تغییر یافت.

دبیرکل سازمان ملل ادامه داد: در این روز بین‌المللی اجازه دهید که این فرصت را مغتنم بشماریم و به هدف اصلی آن اشاره کنیم که نجات نسل‌های آینده از جنگ است.

انتهای پیام

کد N966437