خیز کردها برای تصرف آخرین پایگاه داعش در مرز سوریه با ترکیه

تركيه,تروريست,داعش,کردستان

کردهای سوریه قصد دارند آخرین گذرگاه مرزی میان سوریه و ترکیه را که تحت کنترل داعش است، تصرف کرده و به این ترتیب به حضور داعش در مجاورت مرزهای ترکیه پایان دهند. ین کار مانع رسیدن شبه نظامیان داوطلب از اروپا و دیگر نقاط جهان به مناطق تحت کنترل داعش می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه ایندیپندنت، تصرف شهر مرزی جرابلس، در نزدیکی رود فرات توسط کردها قطعا باعث خشم و عصبانیت ترکیه می‌شود که در حال حاضر نیز از مطرح شدن مساله ایجاد منطقه خودمختار کردستان در شمال سوریه با کمک حملات هوایی آمریکا نگران است.

آنکارا خود طرحی با عنوان "منطقه امن" برای مخالفان سوری در دست دارد که قرار بود در جرابلس و اطراف آن اجرایی شود و نیروهای ارتش ترکیه پس از عقب راندن داعش و استقرار در این منطقه، مخالفان دولت سوریه را در داخل مرزهای این کشور تحت حمایت بگیرند.

داعش با از دست دادن کنترل جرابلس منزوی می‌شود و این مساله به توانایی داعش برای آوردن هزاران شبه نظامی خارجی که طی چهار سال گذشته از مرز ترکیه عبور کرده و بدون هیچ مانع خاصی وارد سوریه شده‌اند، پایان می‌دهد. داعش بارها از داوطلبان خارجی به عنوان عاملان انتحاری استفاده کرده است.

ادریس نعسان، یکی از مقامات کانتون کوبانی در این باره گفت: ما قصد داریم جرابلس را آزاد کنیم. یگان‌های مدافع خلق کرد در ژوئن سال جاری میلادی گذرگاه مرزی داعش در شهر "تل‌ابیض" واقع در شرق کوبانی را تصرف کردند و جرابلس اکنون آخرین گذرگاه مرزی این گروه با ترکیه است.

وی افزود: حمله به جرابلس با همکاری آمریکا خواهد بود چرا که ما بخشی از ائتلاف بین ‌الملی ضد داعش هستیم.

این مساله برای آمریکا مساله دشواری خواهد بود چرا که واشنگتن در ژوئن سال جاری میلادی با ترکیه توافق کرد که از پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه برای حملات هوایی علیه داعش استفاده کند. ترکیه‌ با این امتیاز به آمریکا امیدوار بود مانع پیشروی کردها به سمت غرب رود فرات نیز بشود. کردهای سوریه در حال حاضر کنترل 550 مایل از مرز ترکیه با سوریه را به دست دارند.

کردهای سوریه مطمئن هستند که می‌توانند داعش را شکست دهند. آن‌ها می‌گویند، شکی وجود ندارد که یگان‌های مدافع خلق با حمایت قدرت‌ هوایی آمریکا بسیار قوی و موثر خواهد بود و داعش نمی‌تواند در مقابل ترکیب این دو نیرو مواضع خود را حفظ کند. امری که پیشتر در کوبانی، تل‌ابیض و حسکه صحت آن اثبات شده است.

انتهای پیام

کد N966317