فرانسه هم از موضع خود نسبت به اسد عقب نشست/ سفر هیئت فرانسوی به سوریه

ایسنا نوشت: پس از آمریکا فرانسه نیز مواضع خود در قبال بشار اسد و سوریه را تعدیل کرد و وزیر خارجه این کشور در سخنانی اذعان کرد که سخن گفتن از کناره‌گیری بشار اسد به عنوان پیش شرط مذاکرات، بیهوده است.

 لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه در مصاحبه با رسانه‌های اروپایی بر حل بحران سوریه از طریق تشکیل "دولت فراگیر" که دربرگیرنده شخصیت‌هایی از مخالفان و نظام این کشور باشد، تاکید کرد.

وی گفت: برای ممانعت از فروپاشی نظام در سوریه همانند آنچه که در عراق شاهد آن بودیم، باید ارتش و برخی نهادهای دیگر دولت حفظ شود و درنتیجه دولت وحدت ملی با حضور شخصیت‌هایی از نظام و مخالفان که با تروریسم مخالف باشند، تشکیل شود.

فابیوس درخصوص اینکه آیا برکناری بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه پیش شرطی برای هرگونه راهکار بحران سوریه است، گفت: اگر بگوییم در هر مذاکره‌ای که انجام شود باز بشار اسد باید بماند این مذاکره یقینا به شکست می‌انجامد، در مقابل اگر بخواهیم پیش از آغاز مذاکرات نیز اسد کنار رود باز هم هیچ گونه پیشرفتی به دست نخواهیم آورد.

وی با این سخنان در واقع از مواضع پیشین فرانسه که همواره بر رفتن بشار اسد به عنوان تنها راه حل بحران سوریه تاکید داشت، به شکل چشم‌گیری عقب نشینی کرد.

پیش از فابیوس، جان کری همتای آمریکایی‌اش برکناری فوری بشار اسد از قدرت را غیر ضروری خوانده بود و اذعان کرد که نیازی به رفتن اسد به عنوان پیش‌شرط آغاز مذاکرات نیست.

لوران فابیوس در این مصاحبه که مشروح آن به زودی منتشر می‌شود، به سوالات خبرنگاران نشریه‌های لوفیگارو فرانسه، لوتریبیون دوژنو سویس، ال‌پائیس اسپانیا، لاریپوبلیکا ایتالیا و لوسوآر بلژیک پاسخ داد.

وزیر خارجه فرانسه درباره پیشنهاد روسیه برای تشکیل ائتلاف بین المللی مبارزه با تروریسم با مشارکت دمشق نیز گفت: مسکو تاکید کرده که خواهان ائتلافی است که دارای نیت مثبت باشد اما چگونه چنین چیزی با وجود بشار اسد ممکن است. پاریس بشار اسد را مسئول اول تنش‌های کنونی در سوریه می داند و اینکه اسد را کلید حل بحران بدانند توهم است.

فابیوس درخصوص آغاز پروازهای شناسایی فرانسه بر فراز دمشق گفت: موضع پاریس بر اساس از اصل "دفاع از خود" است. ما اطلاعات دقیقی داریم که نشان می‌دهد داعش در سوریه برای انجام حملات علیه فرانسه و دیگر کشورها آماده می‌شود.


سه نماینده پارلمان فرانسه اواخر سپتامبر به سوریه می‌روند

تنها چند ماه پس از سفر چهار تن از نمایندگان پارلمان فرانسه به سوریه، سه تن از نمایندگان سوسیالیست این کشور اعلام کردند، با وجود برخی ملاحظات رهبر فراکسیون خود در پارلمان قصد دارند اواخر ماه سپتامبر جاری "سفری ویژه" به این کشور داشته باشند. از سوی دیگر وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد پنجشنبه میزبان نشستی برای بررسی بحران سوریه خواهد بود.

به گزارش سایت النشره، برونو لورو، رهبر حزب سوسیالیست‌های فرانسه تاکید کرد: نمایندگان پارلمان در فعالیت‌های خود آزاد هستند.

وی با تاکید بر اینکه نباید به دولت سوریه اجازه داد از این سفر سوءاستفاده کند، گفت: من به شخصه نسبت به اینگونه سفرها ملاحظاتی دارم.

این سه نماینده حزب حاکم فرانسه شامل جرار بابت، رئیس گروه دوستی سوریه - فرانسه، کریستین اوتن و نیز جروم لامبر با اشاره به اینکه این سفر از 26 تا 30 سپتامبر جاری و در قالب سفری ویژه انجام خواهد شد، تاکید کردند که در این سفر از شهرهای دمشق، حمص و لاذقیه و نیز دیگر شهرها چون القریتین و معلولا دیدن خواهند کرد.

این نمایندگان فرانسوی اظهار داشتند که در این سفر حمایت نمایندگان پارلمان فرانسه را از اقلیت‌های شرق ابلاغ و وضعیت انسانی در این کشور را به صورت میدانی ارزیابی خواهند کرد.

اوتن در وبلاگ خود اعلام کرد: هدف از این سفر اعلام حمایت از حاکمیت سوریه، نهادهای دولتی آن، وحدت ملی و امنیت مرزهای این کشور است.

این سه نماینده فرانسه قصد دارند در سفر خود با نمایندگان پارلمان سوریه و نمایندگانی از مسئولان کلیساها و نیز مدیر آثار باستانی و موزه‌های سوریه دیدار کنند.

سفر چهار تن از نمایندگان پارلمان فرانسه از جمله جرار بابت در ماه مارس گذشته به ویژه پس از آنکه دولت فرانسه خشم خود را نسبت به دیدار سه تن از این گروه با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه ابراز کرد، باعث جنجال بزرگی شد.

در همین حال رومن نادال، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد: این کشور روز پنجشنبه میزبان نشستی درباره بحران سوریه با حضور وزرای خارجه فرانسه، انگلیس و آلمان و نیز فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجه و امنیت اتحادیه اروپا خواهد بود.

نادال افزود: شرکت کنندگان در این نشست اوضاع سوریه و تلاش‌های دیپلماتیکی که در راستای تشکیل دولت انتقالی انجام شده را بررسی و نیز تلاش می‌کنند راه‌حلی برای بحران پناهجویان سوری در خاورمیانه و اروپا بیابند.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه از پاسخ به سوال درباره احتمال همکاری فرانسه با روسیه در زمینه مقابله با تروریسم خودداری کرد و تنها گفت: راه حل بحران سوریه سیاسی است و فرانسه با شرکای خود به ویژه کشورهای عضو شورای امنیت همکاری می‌کند.

وی در ادامه مسکو را به داشتن نقشی فعال‌تر در ورود به مرحله انتقالی که با بیانیه ژنو یک منطبق باشد، دعوت کرد.

این در حالی است که اخیرا فرانسه بعد از آمریکا موضع نرمتری در قبال سوریه اتخاذ کرده و دیگر اصراری بر کنار رفتن از بشار اسد از قدرت ندارد.

49261

کد N966157