با تصویب نمایندگان؛

لایحه شورای حل اختلاف به طور تخصصی درکمیسیون حقوقی بررسی می شود

سیاسی

نمایندگان مجلس با بررسی لایحه شوراهای حل اختلاف در کمیسیون تخصصی حقوقی و قضایی موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، در جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی، نمایندگان بررسی تخصصی لایحه شوراهای حل اختلاف در کمیسیون قضایی و حقوقی را به رای گذاشتند که با موافقت نمایندگان، رسیدگی به این لایحه به طور تخصصی در کمیسیون قضایی و حقوقی انجام می‌شود.

بر اساس این گزارش، ایرج ندیمی به عنوان یکی از مخالفان این پیشنهاد در مخالفت با ارجاع این لایحه به کمیسیون تخصصی و رسیدگی به آن در این کمیسیون، گفت: حق تمام نمایندگان است که درباره یک لایحه صحبت کنند و اگر این لایحه در کمیسیون تخصصی مورد بررسی قرار گیرد، امکان اظهارنظر سایر نمایندگان در این باره وجود نخواهد داشت.

همچنین الهیار ملکشاهی رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در موافقت با این پیشنهاد، گفت: اصل ۸۸ قانون اساسی ظرفیت و اهرمی است که در اختیار نمایندگان مجلس قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه نمایندگی قائل به شخص است و قابل تفویض نمی‌باشد، افزود: تنها یک استثناء وجود دارد که آن هم اصل ۸۵ قانون اساسی در موارد خاص می‌باشد، در غیر این صورت نمایندگان ظرفیت و اهرمی در اختیار دارند تا مطابق قانون در تصویب لوایح و پیشنهادات اظهارنظر کنند.

این نماینده مجلس ادامه داد: در این خصوص نیز مجلس به کمیسیون زیرمجموعه خود اختیار می‌دهد که برخی قوانین را تصویب کرده و مصوبه آن دوباره در مجلس باید تصویب شود تا در نهایت توسط رئیس مجلس به شورای نگهبان فرستاده شود.

به گزارش مهر، پیشنهاد بررسی لایحه شوراهای حل اختلاف در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس به رای نمایندگان گذاشته شد که با ۱۱۴ رای موافق، ۲۴ رای مخالف و ۸ رای ممتنع از ۱۹۷ نماینده حاضر در صحن علنی به تصویب رسید.

بنایراین گزارش بررسی این پیشنهاد در حالی بود که نمایندگان درخواست تغییر دستور جلسه علنی را مطرح کردند، این پیشنهاد در دستور جلسه علنی امروز مجلس نبود، اما پیشنهاد تغییر دستور آن با ۱۱۳ رای موافق، ۲۶ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع به تصویب رسید.