در اقدامی غیرمنتظره وزارت خارجه چین، «میز ژاپن» را تعطیل کرد

ایرنا نوشت: چین در اقدامی غیرمنتظره که بی ارتباط با تشدید تنش ها در روابط با توکیو نیست، «میز ژاپن» در اداره امور آسیای وزارت امور خارجه خود را تعطیل کرد.

به گزارش ایرنا، این اتفاق در حالی رخ می دهد که پارلمان و دولت ژاپن لایحه ای را تصویب کرده اند که به این کشور امکان می دهد برای نخستین بار پس از جنگ جهانی دوم نیروهای نظامی خود را به درگیری ها و نبردهای فرامرزی اعزام کند.

ژاپن صراحتا اعلام کرده است که یکی از اصلی ترین دلایل تصویب این لایحه امنیتی مواجهه با تهدیدهای فزاینده چین در دریاهای شرقی و جنوبی است.

«هونگ لی» سخنگوی وزارت امور خارجه چین در مصاحبه ای در پکن تایید کرد که «بخش ژاپن» در اداره امور آسیای وزارت خارجه تعطیل شده است.
وی در عین حال تصریح کرد که با بسته شدن این بخش، این اداره فعالیت های خود را به شکلی دیگر از سر گرفته است.
اگرچه وی تاکید کرد که چین در سیاست خود با ژاپن تغییری نداده است اما بسته شدن بخش ژاپن در وزارت خارجه چین طبیعتا از دید ناظران بی ارتباط با تنش در روابط دو کشور پس از تصویب لایحه امنیتی نیست.
بخصوص آنکه وزارت خارجه چین و وزارت دفاع این کشور با انتشار بیانیه هایی به شدت از تصویب این لایحه انتقاد کرده و حتی اعلام کردند که ژاپن با این کار مردم خود را نیز فریب داده و همسایگانش را نگران کرده است.
بسته شدن این بخش که به امور ژاپن در وزارت خارجه چین می پرداخت، می تواند نوعی کاهش مناسبات در ارتباط با توکیو تلقی شود.
با این وصف چین برای اینکه بازتاب گسترده این موضوع بخصوص در رسانه های ژاپنی را کنترل کند، اعلام کرده است که اداره تازه ای با عنوان اداره «امور آسیای شمال شرقی» ایجاد شده است که به امور کره جنوبی، ژاپن ، کره شمالی و مغولستان رسیدگی خواهد کرد.
«جانگ لی لی» از دانشگاه روابط خارجی چین می گوید که نوع مناسبات دیپلماتیک چین و ژاپن به رفتار توکیو بخصوص در قبال مسائل تاریخی در جنگ جهانی دوم ارتباط دارد.
تارنمای «یی اس ان» چین هم گزارش کرده است که رسانه های ژاپنی بیش از اندازه در مساله بسته شدن این بخش حساسیت نشان داده اند.
گزارش رسانه های ژاپنی از جمله سایت خبری «نیکی» حاکی است که بسته شدن این بخش علامت دیگری از تشدید تیرگی مناسبات پکن - توکیو پس از تصویب لایحه امنیتی دولت «شینزو آبه» است که چهار روز پیش به تصویب پارلمان ژاپن رسیده است.

5252

کد N965870