یک استاد دانشگاه:

منفعت مسلمانان از حج، بیشتر از منفعت عربستان است

حج,ذي‌الحجه

مسئول نهاد نمایندگی ولی‌فقیه در دانشگاه آزاد رودهن گفت: ایام حج زمان بروز و ظهور مشترکات شیعه و سنی است که به وحدت می‌انجامد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدابراهیم سراج در گفت‌وگو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ‌با بیان این‌که «خداوند در قرآن می‌فرماید که حج را برای مسلمانان واجب کردیم به دلیل منفعتی که در آن برای بندگان وجود دارد» اظهار کرد: وقتی خداوند از منافع حج سخن به میان می‌آورد و بر اساس آیات و روایات نیز منافع مادی و معنوی گسترده‌ای برای مناسک حج برای انسان‌ها وجود دارد، پس نمی‌توان نسبت به آن بی تفاوت بود.

وی گفت:‌ امام سجاد (ع) می‌فرمایند که حج فلسفه‌ای دارد که اگر کسی معارف ناب اسلامی را از آن دریافت نکند همانند فردی است که مناسک حج را به جای نیاورده است. حاجی باید بداند که برای چه لباس احرام می‌پوشد همانگونه که امام سجاد (ع) می‌فرمایند دلیل آن این است که همه یکرنگ شوند و تمام مردم به یاد قیامت بیافتند.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: حاجی باید بداند که سنگ زدن به شیطان نماد این است که وقتی در زندگی دچار وسوسه می‌شود بتواند با اراده خود از وسوسه‌های شیطانی فاصله بگیرد و یا فلسفه قربانی کردن در حج این است که هرگاه دین خدا به خون ما احتیاج داشت از آن دریغ نکنیم و مباحثی از این قبیل در انجام اعمال حج زیاد است.

سراج گفت: ‌در احرام انجام 18 عمل بر حاجی حرام می‌شود و اگر روی این احرامات فکر کنیم می‌بینیم که درس‌های بزرگی برای ما دارد مثلا یکی از آن‌ها این است که در این ایام فرد در آیینه خود را نبیند دلیل آن این است که انسان از این ظاهر و جسم مادی جدا شود و به باطن خود برگردد.

وی در ادامه با اشاره به تاثیرات اجتماعی و سیاسی حج در جامعه گفت: یکی دیگر از ابعاد حج، بعد سیاسی و اجتماعی آن است. در این ایام مسلمانان پیام‌های خود را به یکدیگر ابلاغ می‌کنند. در عصر حاضر که عصر تکنولوژی و رسانه است اما مافیای رسانه‌ای جهان گاهی اجازه نمی‌دهند خبرهای صحیح به گوش همگان برسد، شرکت در مناسک حج سبب رفع سانسورهای خبری می‌شود و مسلمانان در کنار هم قرار می‌گیرند و در رابطه با مشکلات خود حرف می‌زنند. در این همایش بزرگ مسلمین همدیگر را می‌شناسند و اطلاعات دقیقی در مورد یکدیگر کسب می‌کنند.

این استاد دانشگاه تاکید کرد:‌ اینکه شیعه و سنی همه در کنار هم هستند نشان از وحدت دارد. مناسک حج در یک زمان و مکان خاص برگزار می‌شود و اینگونه نیست که حج سنی‌ها در یک زمان باشد و حج شیعه‌ها در زمانی دیگر. همین کنار هم بودن سبب می‌شود که روحیه همدیگر را بهتر بشناسیم و به این پی ببریم که تبلیغات منفی علیه شیعه و سنی کار بیگانگان و دشمنان است و ما نباید به این اختلافات دامن بزنیم.

سراج عنوان کرد: در ایام حج شیعه و سنی بر روی مشترکات خود تاکید می‌کنند و می‌دانند که قرآن و پیامبر (ص) همه ما یکی است پس ایام حج زمان بروز و ظهور مشترکاتی است که به وحدت می‌انجامد.

وی تصریح کرد: در رابطه با انجام مناسک حج همواره بحث‌ها و شبهه‌هایی از سوی برخی افراد مطرح می‌شود، آن‌ها می‌گویند به جای اینکه افراد به حج بروند به فقرا و جوانان کمک کنند در حالی که آن‌ها از این امر غافل هستند که اگر موسسات خیریه‌ای هم وجود دارد از ناحیه همین‌هایی است که مقید به دین هستند و کمتر پیش می‌آید کسی که اعتقاد دینی نداشته باشد در امور خیریه پیش قدم باشد و با داشتن یک آمار میدانی می‌توانیم به این امر پی ببریم.

مسئول نهاد نمایندگی ولی‌فقیه در دانشگاه آزاد رودهن ادامه داد: برخی هم این را عنوان می‌کنند که چرا پول را به عرب‌ها بدهیم این یک قانون است که به هر جایی که می‌رویم باید برای اقامت چند روزه و اسکان و ویزا مبلغی را پرداخت کنیم. پس وارد کردن این شبهه درست نیست و باید بدانیم که آن منفعتی که حجاج و مسلمانان از حج کسب می‌کنند بیشتر از منفعتی است که کشور عربستان می‌برد.

انتهای پیام

کد N965712