چرا نتانیاهو به روسیه رفت؟نزاویسیمایا گازتا: روابط پوتین و نتانیاهو خیلی خوب است

بنیامین نتانیاهو,ولادیمیر پوتین

سفر نتانیاهو به روسیه و دیدار او با پوتین یکی از محورهای اصلی خبری در رسانه های منطقه و از جمله روسیه بوده است.

به گزارش خبرآنلاین روزنامه نزاویسیمایا گازتا هدف از سفر نتانیاهو به روسیه را پی بردن از قصد و غرض اصلی این کشور در اعزام نیرو به سوریه ارزیابی کرده است.

نزاویسیمایا گازتا نوشته است نخست وزیر اسراییل  با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه دیدار کرده است تا  هدف روسیه از افزایش حضور نظامی خود در سوریه  را دریابد.

به نوشته این روزنامه عده ای از تحلیلگران معتقدند که روسیه می خواهد پایگاه نظامی جدیدی ایجاد کرده و از رژیم بشار اسد تنها تکیه گاه خود در منطقه دفاع نماید و همزمان ایالات متحده را به اتخاذ اقدامات مشترک علیه داعش وادار کند. اظهارات دمیتری پسکوف سخنگوی ولادیمیر پوتین مبنی بر اینکه مسکو در صورت دریافت درخواست طرف سوری می تواند امکان اعزام نیرو های خود به سوریه را بررسی کند، روغن بر آتش ریخت.

به تعبیر نزاویسیمایا گازتا، صرف نظر از تمایلات واقعی ولادیمیر پوتین، او موفق شد واشنگتن و اتحادیه اروپا را به حساب بردن از روسیه وادار کند. آنها امیدوار بودند که به وسیله تحریم ها و فشار سیاسی اراده ولادیمیر پوتین را بشکنند و روسیه را به بازیگر ثانوی جهانی تبدیل کنند ولی مسکو نشان می دهد که مسایل بین المللی بدون مشارکت آن حل نمی شوند. ملاقات رهبان روسیه و اسراییل در همین شرایط برگزار می شود.

به نظر نزاویسیمایا گازتا، نتانیاهو در گفتگو با پوتین امتیازات بیشتری دارد تا رهبران غرب. نخست وزیر اسراییل به موفقیت امیدوار است و به همین علت در آستانه یوم کیپور یک جشن بزرگ دینی یهودی به روسیه می آید. نزاویسیمایا گازتا یادآوری می کند که پوتین و نتانیاهو با هم میانه خوبی دارند و اکثراً با هم ملاقات کرده یا تماس تلفنی برقرار می کنند.

در رابطه با حوادث اوکراین، اسراییل را تحت فشار قرار داده بودند که علیه روسیه جبهه گیری کند ولی همکاری بین روسیه و اسراییل خدشه دار نشده است. به عقیده مفسران اسراییلی، نتانیاهو مخالف ارسال اسلحه روسی به سوریه نیست و فقط نمی خواهد که این سلاح ها به دست حزب الله لبنان بیفتد.

اگر هواپیما های میگ-29 روسی در آسمان سوریه عملیات انجام دهند، روسیه و اسراییل باید درباره هماهنگی این تلاش های نظامی توافق کنند. نزاویسیمایا گازتا نقطه نظر روزنامه جروزالم پست چاپ اسراییل را می آورد که به نوشته آن حمایت مسکو از اسد می تواند موجب برقراری ثبات در سوریه شود که این بهترین سناریو برای اسراییل است. نزاویسیمایا گازتا از این نقطه نظر استقبال کرده و از ملاقات سران روسیه و اسراییل به عنوان وسیله مشخص کردن وجوه اشتراک و اختلاف دو کشور استقبال می کند.

49261

کد N965499