استقبال آمریکا از آزادی یک وبلاگ‌نویس در ویتنام

ویتنام یک وبلاگ‌نویس خبرساز را آزاد کرده و وی پس از آزادی به آمریکا سفر کرد؛ کشوری که خواستار آزادی هرچه بیشتر مخالفان شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، "تری وایت"، یکی از مقامات سفارت آمریکا گفت: ما از تصمیم مقامات ویتنام برای آزادی "تا فونگ تان"، وبلاگ‌نویسی که تصمیم گرفت پس از آزادی‌اش از زندان به آمریکا سفر کند، استقبال می‌کنیم.

وی افزود: اما ما همچنان به شدت نگران افرادی هستیم که برای دفاع از حقوق بشر و آزادی‌های اساسی شان زندانی شده‌اند و از دولت ویتنام می‌خواهیم تا بدون قید و شرط تمامی این زندانیان را آزاد کرده و به تمام مردم کشورش اجازه دهد بدون ترس از مجازات دیدگاه‌های سیاسی خود را ابراز کنند.

تا فونگ تان 47 ساله، افسر سابق پلیس در سال 2011 میلادی برای نوشتن درباره حقوق بشر و فساد در وبلاگش بازداشت و به اتهام اشاعه تبلیغات ضد دولتی به 10 سال حبس محکوم شد.

در دو سال گذشته چندین تن از مخالفان خبرساز از زندان آزاد و به آمریکا تبعید شدند.

در همین حال دیده بان حقوق بشر از آزادی تا فونگ تان استقبال کرده اما گفت: هیچ کس نباید به خاطر ابراز صلح آمیز دیدگاهش زندانی شود.

"فیل رابرتسون"، معاون مدیر دیده بان حقوق بشر در بخش آسیا در بیانیه‌ای گفت: این آزادی ادامه اقدامات منفعت‌طلبانه ویتنام برای آزادی مخالفان خبرساز از زندان و مجبور کردن آن‌ها به تبعید است و اخراج فوری آن‌ها از این کشور بهای آزادیشان است.

مقامات آمریکا گفته‌اند، اگر ویتنام می‌خواهد روابط اقتصادی، تجاری و نظامی‌اش با آمریکا را توسعه دهد، باید سوابق حقوق بشری‌ خود را بهبود بخشد.

انتهای پیام

کد N965437