کمال خرازی:

قدرت‌های فرامنطقه‌ای به دنبال تغییر ژئوپلیتیک غرب آسیا هستند

سیاسی

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی، گفت: غرب آسیا شاهد تحولات عمیقی است و قدرت‌های فرامنطقه‌ای و وابستگان آنها در منطقه برنامه‌ های پیچیده ای را برای تغییر ژئوپلیتیک منطقه در جهت منافع خود تدارک دیده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، با حضور کارشناسان مسایل منطقه و به ریاست رئیس شورای راهبردی روابط خارجی، روندها و گرایش‌ها در شکل‌دهی به آینده منطقه غرب آسیا در این شورا بررسی شد.

سیدکمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در این نشست گفت: غرب آسیا شاهد تحولات عمیقی است و قدرت‌های فرامنطقه‌ای و وابستگان آنها در منطقه برنامه‌ های پیچیده ای را برای تغییر ژئوپلیتیک منطقه در جهت منافع خود تدارک دیده‌اند.

وی افزود: شناخت و پیش‌بینی برنامه‌های آنها می‌تواند به طراحی راهبرد مناسب برای تحقق اهداف عالیه نظام کمک کند.

خرازی با تاکید بر حساسیت تدوین راهبردهای روابط خارجی گفت: اطلاع از راهبرد دیگران کمک می کند تا در دام توطئه های آنها گرفتار نشویم.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی همچنین وقوع انقلاب اسلامی در ایران را دارای اهدافی فراملی از جمله بیداری جهان اسلام خواند و افزود: انقلاب اسلامی در جهان اسلام بازتاب طبیعی تعیین‌کننده‌ای داشته است، به طوری که رعایت شعائر اسلامی و سطح و دامنه و بیداری و آزادی‌خواهی مردم در کشورهای اسلامی اینک با وضعیت 35 سال پیش آنها تفاوت بسیار یافته است.

آثار برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بر آینده منطقه، راهبردهای مقابله با نفوذ قدرت‌های فرامنطقه‌ای در منطقه و وضعیت حال و آینده جبهه مقاومت، راهبرد تامین اهداف انقلاب اسلامی و تحقق منافع ملی نظام درحل بحران های منطقه، از جمله مسایل کلانی بود که کارشناسان در این نشست به بحث و بررسی آنها پرداختند.