وزیر اقتصاد انگلیس از اختصاص 2 میلیارد یورو به ساخت نیروگاه هینکلی خبر داد

وزیر اقتصاد انگلیس اعلام کرد که دو میلیارد یورو به نیروگاه هسته‌ای هینکلی که با همکاری چین در حال ساخته شدن است،‌ اختصاص خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از گاردین، جورج آزبورن، وزیر اقتصاد انگلیس که به چین سفر کرده است گفت: کمک 2 میلیارد یورویی دولت برای ساخت نیروگاه هسته‌ای هینکلی که با همکاری چین و شرکت تولید انرژی ای.دی.اف فرانسه در حال ساخت است، مسیر اتمام ساخت این نیروگاه هسته‌ای را برای شرکت‌های سازنده آن هموار خواهد کرد.

به گفته او اختصاص این مبلغ هم‌چنین باعث گسترش همکاری‌ها میان چین و انگلیس برای ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای دیگر خواهد شد.

ساخت نیروگاه هسته‌ای هینکلی تاکنون چند بار به دلیل مشکلات مالی به تعویق افتاده است، شرکت ای.دی.اف فرانسه اوایل ماه جاری اعلام کرده بود، که پروژه نیروگاه هسته‌ای هینکلی که قرار بود تا سال 2023 به بهره‌برداری برسد و تولید انرژی کند به تعویق خواهد افتاد.

این شرکت فرانسوی پیش‌تر نیز اعلام کرده بود که شاید از ادامه مشارکت در ساخت این نیروگاه هسته‌ای انصراف دهد.

نیروگاه هسته‌ای هینکلی که هزینه‌های ساخت آن 24.5 میلیادر یورو برآورد شده است، اولین نیروگاه هسته‌ای ساخته شده در انگلیس پس از 20 سال خواهد بود و برای مدت 60 سال انرژی تولید خواهد کرد.

آزبورن هم‌چنین در مورد حضور چین در ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای انگلیس در آینده نیز گفت: ما می‌خواهیم که بهترین شریک تجاری چین در غرب باشیم،‌ این موضوع در واقع هموارکننده مسیر سرمایه‌گذاری چین در ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای انگلیس و کمک به ما برای دستیابی به انرژی مطمئن،‌ ایمن و بدون آلاینده های کربنی است.

انتهای پیام

کد N965402