مغول‌های از هم جدا شده اتحاد را در "قوبلای خان" پیدا می‌کنند

هشت قرن پس از تولد حاکم بزرگترین امپراتوری تاریخ از نظر وسعت، فرزندان "قوبلای خان" خاقان با عظمت و صلابت مغولستان و چین، مردمی هستند که بین سرزمین خود و چین تقسیم شده‌اند وهر دو کشور مدعی‌اند پنجمین خاقان امپراطوری مغول، متعلق به آنهاست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، قوبلای خان 800 سال پیش متولد شد و مغولستان این سالروز را چهارشنبه در اولان‌باتور جشن خواهد گرفت. در چین نیز مجسمه‌ای از وی در پایتخت تابستانی‌اش در جریان حکومت سلسله یوآن که در سال 1271 میلادی بنیان گذاری شد، بنا شده است.

در زمان حکومت قوبلای خان، نواده چنگیزخان مغول که آغاز کننده توسعه طلبی خونین مغول‌ها بود، این امپراتوری به بیشترین وسعت خود رسید و از شرق اروپا تا شبه جزیره کره را در بر گرفت و به بزرگترین قلمرو امپراتوری تاریخ بدل شد.

اما امپراتورهای یوآن کمتر از یک قرن بر چین حکومت کردند و پس از آنکه سرنگون شدند، نقش‌ها جا به جا شد و چین خودش را به مغول‌ها تحمیل کرد و مغولستان زیر سلطه چین درآمد.

با زلزله‌های ژئوپلیتیکی در قرن بیستم از جمله فروپاشی سلسله کینگ (Qing) در چین و ظهور جماهیر شوروی، مغول‌ها به عنوان یک کشور مستقل از چین جدا شده و به سرعت تحت سلطه مسکو قرار گرفتند.

جان من (John Man)، نویسنده و صاحب نظر درباره تاریخ مغول نوشته است: قوبلای خان یک مغول بود اما در اعمال کنترل بر چین مشکلات زیادی داشت، در نتیجه او باید خودش را یک امپراتور چینی معرفی می‌کرد به همین خاطر سلسله یوآن را بنا نهاد.

این یکی از بزرگترین بازی‌های طنز روزگار است که چین مدرن بخش اعظم مرزهایش را از یک بربر از شمال، یعنی قوبلای خان که یک مغول بوده، دارد نه هیچ فرد چینی!

با این حال چین مدعی است که قدیمی‌ترین تمدن جهان را داراست و تمایل دارد تا مهاجمان موفق را انتخاب کرده و آن‌ها را فردی چینی اعلام کند.

مغولستان مدرن سه میلیون جمعیت دارد که اکثریت آن‌ها از قوم مغول هستند. اما حدود شش میلیون مغول در جمهوری خلق چین زندگی می‌کنند و در آنجا جزو اقلیت‌ها محسوب می‌شوند.

دی. شورخو، از موسسه امور بین‌المللی در اولان باتور می‌گوید، برخی کشورهای جدا شده در تاریخ مجددا متحد شده‌اند همچون آلمان شرقی و غربی اما علی رغم خیال پردازی‌های برخی ناسیونالیست‌های مغولی، ضعف ژئوپلیتیکی این کشور و وابستگی اقتصادی‌اش به چین، ایجاد یک کشور مغولستان واحد را غیر ممکن می‌سازد.

وی افزود: این مساله از نظر سیاسی به ویژه برای سیاستمداران در مغولستان بسیار حساس است.

ملت بزرگ

در هر دو طرف، مغول‌های چین و مغولستان درخصوص بزرگی و شوکت تاریخ مشترک‌شان که نخستین بار به دنبال سفرهای مارکوپولو در غرب مطرح شد، موافق هستند.

"بایگالی"، یک راهنما در مکانی که مقبره چنگیزخان محسوب می‌شود در منطقه مغولستان داخلی چین می‌گوید: چنگیزخان جد همه مغول‌ها و مغول‌تبارها محسوب می‌شود.

البته مکان دفن چینگیزخان مغول هرگز شناسایی نشده و این به عنوان یکی از بزرگترین رازهای حل نشده تاریخ باقی مانده است.

بایگالی می‌گوید: هر دوی مغول‌ها (مغول‌های مغولستان و چین) اساسا یکی هستند اگرچه مغول‌های چین از دست خط عمودی سنتی مغول‌ها استفاده می‌کنند و مغول‌های مغولستان الفبای سیریلیک افقی را از جماهیر شوروی به ارث برده‌اند اما این آدم‌ها در حقیقت یکی هستند.

این خانم می‌افزاید: و آنها فکر می‌کنند بر ما برتری دارند زیرا آنها مغول‌های خالص هستند و ما چینی‌شده‌ هستیم.

هادا، یکی از مخالفان مغولی چین که پیش از آزادی در دسامبر سال گذشته میلادی به مدت 20 سال زندانی بود، می‌گوید، مردمش توسط مقامات کمونیست چین به حاشیه رانده شده و در یک "اقلیت قومی" قرار گرفته‌اند.

وی افزود: این یک حقیقت غیرقبل انکار است که مغول‌ها مردمی بومی از یک "ملت بزرگ" هستند.

این فرد در مقاله‌ای که توسط گروه نظارتی مرکز اطلاعات حقوق بشر مغول‌های جنوبی (چین) مستقر در آمریکا منتشر شده، نوشته است:

کوچک کردن ملت مغولستان، از بین بردن اعتماد به نفس ملی و از بین بردن روحیه تصمیم‌گیری در دستور کار سیاسی چینی‌هاست.

این در حالی است که پکن سرکوب گروه‌های اقلیت را رد کرده و تاکید می‌کند که تلاش کرده سطح استاندارد زندگی و وضعیت اقتصادی آن‌ها را بهبود بخشد.

با وجود تمام این حرف‌ها و البته غیرممکن بودن اتحاد سیاسی، این امر نمی‌تواند بر ارتباطات فرهنگی مغول‌های چین و مغولستان با کمک پدر بزرگ قوبلای خان سایه اندازد.

هادا می‌گوید: چنگیزخان راه ارتباط آن‌هاست چرا که تمامی مغول‌ها به چنگیزخان افتخار می‌کنند. آن‌ها می‌خواهند بگویند که همگی فرزندان چنگیزخان هستند.

انتهای پیام

کد N965377