پس از سفر به تهران

آمانو: آژانس اعتبار نمونه‌برداری‌های پارچین را تایید می‌کند

آمانو,تاسيسات پارچين

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: پیشرفت های قابل توجهی در اجرای نقشه راه به دست آمده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یوکیا آمانو در بیانیه‌ای که امروز در اختیار خبرنگاران قرار گرفت، تاکید کرد: پیش از بازدید ما از پارچین فعالیت‌های امنیتی آژانس در موقعیت‌های مشخص در پارچین انجام شد که شامل نمونه برداری های محیطی بود. این نمونه برداری ها دارای روندی پیچیده است.

وی اضافه کرد:‌ در نتیجه سالها تجربه‌ آژانس به نمایندگان ایران اجازه داد اقداماتی را در حمایت از فعالیت نظارتی آژانس انجام داده و این فعالیت ها به گونه ای انجام شد که روند بازرسی آژانس به خطر نیفتد.

مدیر کل آژانس گفت: در مورد پارچین طرف ایرانی در روند نمونه برداری نقش آفرینی کرد. آژانس می تواند صداقت روند نمونه برداری و اعتبار نمونه‌ها که در مکان های مورد نظر آژانس در پارچین جمع‌آوری شد را تائید کند. این روند تحت نظارت و مسئولیت ما انجام شد. نمونه ها به وین برده می‌شود و توسط کارشناسان آژانس مورد ارزیابی قرار می گیرد.

وی گفت: در خلال سفرم به تهران از موقعیت های ویژه در سایت پارچین دیدار کردم که در گذشته بارها اعلام کرده بودم برای روشن ساختن ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران بسیار با اهمیت است.

وی افزود: روز یکشنبه من و واریورانتا، معاونم داخل سایت پارچین شدیم. این اولین بار بود آژانس از این مکان بازدید می‌کرد. ما داخل ساختمانی شدیم که آژانس در گذشته تنها قادر بود از طریق ماهواره آن را مشاهده کند. در داخل ساختمان نشانه های فعالیت های جدیدی دیدیم اما تجهیزاتی در داخل ساختمان وجود نداشت.کارشناسان هم اکنون در حال بررسی اطلاعات هستند. ما همانطور که در نقشه راه پیش بینی شده گفت‌وگوهایی را در هفته آینده با ایران خواهیم داشت.

انتهای پیام

انتهای پیام

کد N965338