/همایش بزرگداشت روز جهانی صلح /

دبیر کمیسیون ملی یونسکو: باید بر اساس مبانی علم، فرهنگ و آموزش، صلح را گسترش دهیم

دبیر کمیسیون ملی یونسکو اظهار کرد: هدف اصلی سازمان یونسکو گسترش صلح در عرصه جهانی است و این سازمان می‌خواهد بر اساس مبانی علم، فرهنگ و آموزش صلح گسترش پیدا کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی ایسنا، نصیری دبیر کمیسیون ملی یونسکو در ایران در همایش علمی فرهنگی بزرگداشت روز جهانی صلح که در مرکز مطالعات وزارت خارجه برگزار شده بود با تأکید بر اینکه برای گسترش صلح باید فضای گفت‌وگو و دیالوگ گسترش پیدا کند، ادامه داد: دانشگاهیان، فرهنگیان و نهادهای فرهنگی و اجتماعی می‌توانند در این قضیه نقش مهم و موثری را ایفا کنند.

وی با اشاره به پیشنهاد رئیس جمهور در شصت و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل در راستای گسترش صلح و مبارزه با افراطی‌گری، گفت: آقای روحانی فردی هستند که خود در ایجاد گسترش فضای صلح در جهان نقش دارند.

وی همچنین توافق هسته‌ای را یک قدم مهم در راستای صلح عنوان کرد و گفت: آقای ظریف و تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان یک اقدام عملی مهم در راستای گسترش صلح انجام دادند و به دنیا ثابت کردند ما به دنبال اهداف صلح‌آمیز بر مبنای علم هستیم.

رئیس کمیسیون ملی یونسکو در ادامه با بیان اینکه برخی از افرادی که به ظاهر مدعی گسترش صلح و حقوق بشر در عرصه جهانی هستند در بسیاری از فجایع و ایجاد جنگ‌ها نقش ‌داشته‌اند گفت: آنها بعضاً برای پیشبرد اهداف خود اقدام به ایران هراسی کردند در حالی که توافق هسته‌ای این موضوع را به جهانیان نشان داد که ایران طرفدار صلح است و برای گسترش آن در عرصه جهانی تلاش می‌کند و همه دنیا به اهمیت کاری که انجام شد معترض هستند.

وی فقر، تبعیض، بی‌عدالتی و سیاست‌های غلط برخی دولت‌ها و کشورها را باعث گسترش ناامنی و جنگ عنوان کرد و گفت: 1.5 میلیارد انسان در کشورهای جنگ‌زده از حداقل حقوق انسانی نیز برخوردار نیستند. 1 میلیارد انسان از تحصیل محروم هستند و باید برای آنها فکری کرد.

نصیری در بخش دیگری از صحبت‌های خود به تشریح فعالیت‌های کمیسیون ملی یونسکو اشاره کرد و گفت: این کمیسیون یک اهرم اجرایی برای سازمان یونسکو در هر کشوری است که سه رکن دارد و این ساختار در هر کشوری وجود دارد که در 13 کمیته آن افراد حقیقی و حقوقی عضو دارد.

انتهای پیام

کد N965181