حواشی امروز جلسه علنی مجلس/ گزارش های تک نفره اعضای کمیسیون برجام در حلقه نمایندگان

توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام ,مجلس نهم

با نزدیک شدن بررسی نهایی برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام در کمیسیون ویژه به مراحل پایانی و احتمال ارائه گزارش این کمیسیون تا هفته آینده به صحن علنی مجلس، امروز فضای خانه ملت تحت تاثیر این موضوع قرار گرفت.

عبدالله احمدی: موضوع بررسی برجام امروز نیز در مجلس داغ بود و به گفتگوهای نمایندگان تبدیل شده بود به طوری که فضای مجلس را می توان متاثر از  آن مشاهده کرد.

در جریان نطق های میان دستور در صحن علنی، نمایندگان به سراغ اعضای کمیسیون برجام رفته و درباره آخرین وضعیت توافق هسته ای و همچنین جلسات این کمیسیون از آن ها سئوال می کردند به طوری که جای جای  پارلمان امروز حلقه هایی از نمایندگان مشاهده می شد که در میان آن ها یکی از اعضای کمیسیون ویژه نیز حضور داشت و به نظر می رسید که موضوع بحث تنها یک چیز باشد، سرنوشت برجام.

در همین حال، جواد کریمی قدوسی ،مرتضی حسینی ، احمد امیر آبادی با حضور در جایگاه هیئت رئیسه با مهرداد بذرپاش، عضو کمیسیون برجام گفتگو کردند تا جمع دلواپسان در گوشه ای از این جایگاه جمع باشد!

همچنین علاء الدین بروجردی، اسماعیل کوثری، حسین نجابت؛ غلامرضا تاج گردون و محمد هادی زاهدی دیگر اعضای کمیسیون ویژه نیزدرجمع های پراکنده ای از حلقه نمایندگان حضور یافته و به گفتگو درباره این موضوع پرداختند.

به نظر می رسد با توجه به برگزاری جلسه دیروز کمیسیون برجام با یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در پشت درهای بسته و بدون حضور رسانه ها و نمایندگان مهمان غیر عضو کمیسیون ، به نظر می رسد که نمایندگان امروز برای کسب اطلاع بیشتر از جزئیات آن جلسه از نمایندگان کمیسیون برجام خواسته اند که آن ها را نیز در جریان این جلسه و همچنین جلسات گذشته این کمیسیون با حضور محمدجواد ظریف، عباس عراقچی، علی شمخانی؛ سعید جلیلی و... قرار دهند.

 این در حالی است که امروز محمد حسین حسین زاده بحرینی ، نماینده مردم مشهد در مجلس نیز نطق میان دستور خود را تنها به موضوع "بررسی برجام در مجلس" اختصاص داد.وی در این نطق تفویض اختیار رهبری به مجلس برای بررسی برجام و اظهار نظر درباره آن را غیر صوری و واقعی دانست و بر تدبیر دستگاه دیپلماسی دراجرای برجام برای گرفتن امتیاز بیشتر از طرف مقابل تاکید کرد.

همچنین روز گذشته نیز محمد قسیم عثمانی ، نماینده بوکان و جواد هروی نماینده قائنات در بخشی از نطق خود اعضای کمیسیون برجام را از نگاه جناحی و سیاسی به برجام برحذر داشتند. (اینجا بخوانید)

با این حال برخی نمایندگان نگرانی خود را از تصمیم سیاسی این کمیسیون اعلام کرده و تاکیدکرده اند که  کمیسیون برجام باید فارغ از نگاههای سیاسی و با  درنظر گرفتن منافع ملی، تصمیم بگیرد.

در همین رابطه، محمدرضا تابش، نماینده اردکان و مهدی دواتگری نماینده مراغه نیز با انتقاد از ترکیب سیاسی کمیسیون برجام  تاکید کردند که این کمیسیون به دنبال مسائل حاشیه ای نباشد .(اینجا) و (اینجا)

این در حالی است کمیسیون برجام ظهر امروز و  پس از پایان جلسه علنی مجلس،نشست داخلی خواهد داشت تا به جمع بندی مباحث مطرح شده در جلسات گذشته و بررسی نظرات کارشناسان پرداخته تابتواند گزارش خود را سریع تر به صحن برساند.

29220

کد N964947