ترکان خبر داد: هر روز تأخیردر اجرای برجام ١٠٠ میلیون دلار ضرر

روزنامه شرق نوشت: مشاورارشد رییس جمهور و رییس مناطق آزاد تجاری درباره اجرای برجام گفت: نمایندگان محترم مجلس باید متوجه باشند هر روز تأخیر در اجرای موافقت‌نامه وین صد میلیون دلار به ایران ضربه وارد می‌کند.

اهم اظهارات ترکان در ادامه می آید: 


 من تردیدی ندارم اجرای برجام تا حدود زیادی می‌تواند مشکلات اقتصادی کشور را حل کند. حال که برجام از سد کنگره آمریکا و مخالفان ایران در کنگره گذشته، شایسته است نمایندگان مجلس هرچه زودتر بحث و بررسی برجام را در مجلس شورای اسلامی به سرانجام برسانند تا جلوی ضرر روزانه صد میلیون دلاری اقتصاد کشور را بگیرند. بنابراین هیچ منطقی وجود ندارد که ما در تسریع توافق‌نامه‌ای که ممکن است شرایط اقتصادی ایران را بهتر از شرایط تحریم‌ها کند، تأخیر داشته باشیم. 

همه نمایندگان، مخالف با اجرای برجام نیستند، تنها تعدادی از نمایندگان محترم مجلس با اجرای برجام مخالف‌اند. در این بین، برخی از انتقادها جناحی و سیاسی است. کاری که دوستان ما دارند، در مجلس انجام می‌دهند اعم از دعوت افراد مختلف و جلسات متعدد خوب است، اما باید متوجه باشند که هر یک روز تأخیر مجلس در بررسی برجام، صد میلیون دلار به اقتصاد کشور آسیب می‌رساند.

بی‌گمان نوع برخورد برخی از نمایندگان محترم مجلس در به‌تأخیرانداختن بررسی برجام در کمیسیون ممکن است به اهدافی که ما از توافق‌نامه برجام داشته‌ایم، ضربه وارد ‌کند. کمیسیونی که برای این کار تشکیل شده است باید اهداف خود را براساس سریع‌تر و اصولی عمل‌ کردن بگذارد و اصلا وارد حاشیه نشود. متأسفانه برخی جریان‌ها و برخی نمایندگان محترم دوست دارند کمیسیون برجام وارد حاشیه شود. اگر نمایندگان محترم به هر هدف حاشیه‌ای، ازجمله کارهای تبلیغاتی توجه کنند، منجر به این می‌شود که تصمیمات کمیسیون وارد حاشیه شده و یک روز دیرتر به اهدافمان برسیم. ممکن است عده‌ای بخواهند با کارهای تبلیغاتی بررسی برجام را در مجلس به تأخیر بیندازند.


تحریم بی‌تردید فسادهای مالی گسترده را رقم زد. بابک زنجانی و حامیان بابک زنجانی را پدید آورد. من درباره اثرات تحریم‌ها حرف برای گفتن بسیار دارم. هنوز هم کسانی هستند که از اثرات تحریم‌ها مشغول کاسبی‌اند. ‌ درباره این رویکردها حرف برای گفتن بسیار دارم. اگر کسی متوجه شود یکی از عوامل اصلی فسادهای اداری و اقتصادی، تحریم‌ها بوده است، بی‌تردید به رفع تحریم‌ها رأی خواهد داد. ما حرف‌های گفتنی زیادی درباره فساد اقتصادی و بهره‌گیری از شرایط تحریم‌ها داریم که بعدا درباره آن صحبت خواهیم کرد. تحریم‌ها هزینه‌های آشکار و پنهانی را برای ما داشته است که یکی از آنها فساد اقتصادی و اداری امروز کشور است. من قول می‌دهم که در این مورد صحبت کنم. حرف‌های ناگفتنی زیادی درباره بهره‌گیری برخی، از شرایط تحریم‌ها داریم که بعدا بازگو خواهیم کرد. همه باید یادشان باشد حامیان تحریم، از فساد اقتصادی و رانت مالی به‌وجود‌آمده، بهره گرفته‌اند. 

29214

کد N964543