شمخانی در دیدار وزیر خارجه هلند:

توسعه ناامنی وپایداری تروریسم دستاورد مداخله غرب درامور منطقه است

سیاسی

دریابان شمخانی گفت:مقابله واقعی با تهدیدات فزاینده تروریستی نیازمند احترام به حق حاکمیت کشورها است و تجربه مداخله غیراصولی غرب و به ویژه آمریکا در منطقه نشان داده که این مسئله موجب توسعه ناامنی می شود

به گزارش خبرگزاری مهر، برت كوندرس وزير خارجه هلند صبح امروز با علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفتگو کرد.

علی شمخانی در این دیدار با اشاره به لزوم گسترش همکاری های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان جمهوری اسلامی ایران و هلند تاکید کرد:حل و فصل مسائل منطقه ای، صادرات انرژی، توسعه تجارت و مقابله با تروریسم زمینه های قابل بررسی در بستر رایزنی های فی مابین است.

وی افزود: شرایط کنونی اتحادیه اروپا و منطقه غرب آسیا ایجاب می کند موضوعات به صورت ریشه ای و بر اساس منطق احترام متقابل و از طریق گفتگوهای سیاسی پیگیری شود و فرصت ریاست هلند بر اتحادیه اروپا می تواند مسیر حل چالش های فرا روی منطقه ای را تسهیل نماید.

دریابان شمخانی تصریح کرد: مقابله واقعی با تهدیدات فزاینده تروریستی نیازمند احترام به حق حاکمیت کشورها به ویژه در سوریه و عراق است و تجربه مداخله غیراصولی غرب و به ویژه آمریکا در منطقه نشان داده است که این مسئله موجب توسعه ناامنی و پایدار شدن تروریسم می شود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر ضرورت رفع بحران پناهجویان و تلاش برای استقرار ثبات و آرامش در کشورهای مبدأ مرتفع افزود: باید  برای استقرار امنیت و دفع تهدیدات گروه های افراطی،  همکاری و مشارکت لازم با دولتهای قانونی در کشورهای درگیر بحران تروریسم بعمل آید.

علی شمخانی با اشاره به توافق هسته ای میان ایران و کشورهای ۱+۵، پایداری راه حل سیاسی را در گرو التزام به انجام تعهدات توسط طرفین دانست و افزود؛ هرگونه تلاش برای بازگرداندن و یا حفظ تحریم ها برخلاف برجام و موجب تشدید بی اعتمادی خواهد شد.

 نماینده مقام معظم رهبری خاطر نشان ساخت در شرایط پیوستگی اقتصاد جهانی، دولت هایی که اقدام به تحریم یکجانبه می کنند تنها خود و مردمشان را از سود همکاری اقتصادی محروم می کنند و بازگشت به شرایط گذشته نیز با توجه به جایگزینی ظرفیت ها به سادگی امکان پذیر نیست.

همچنين در اين ديدار برت كوندرس وزير امور خارجه هلند با اشاره به سابقه روابط فيمابين و اهمیت و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در معادلات منطقه ای گفت: توافق هسته اي ميان ۱+۵ و ايران افق هاي نويني در عرصه هاي مختلف میان ایران و کشورهای اروپایی به ویژه هلند گشوده است.  

وي گفت : بحران هاي اخير در منطقه و رشد تروريسم يك خطر جهاني است و ادامه روند كنوني و كمك هاي مالي و تسليحاتي بعضي كشورها به گروه هاي تروريستي باعت تعميق بي ثباتي و ناامني در منطقه و جهان مي گردد.

وزير امورخارجه هلند با تاكيد بر آمادگي كشورش در ارتقاء سطح مناسبات با كشورمان تصريح كرد: هلند از هرگونه توسعه و گسترش مراودات در زمینه های مختلف با جمهوري اسلامي ايران استقبال و حمايت مي كند