ذوق زدگی رسانه های غربی از یک بازدید تشریفاتی

سیاسی

رسانه های غربی در پوشش دادن خبر سفر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران بدون اشاره به حضور و پاسخگویی آمانو در پارلمان ایران، ذوق زدگی خود را از حضور وی در پارچین به نمایش گذاشتند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از منابع اینترنتی، آژانس بین المللی انرژی اتمی عصر روز یکشنبه در بیانیه ای ضمن اشاره به دیدارهای یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، با مقامات ایران، اعلام کرد که آمانو و معاونش از سایت پارچین نیز بازدید کرده اند.

در این بیانیه که روی سایت آژانس قرار گرفته است همچنین به دیدار یوکیا آمانو با اعضای پارلمان ایران اشاره شده است. بر این اساس موضوع اصلی در گفتگوهای آمانو با مقامات بلندپایه ایران ادامه اجرای «نقشه راه» برای حل همه مسائل هسته ای باقی مانده است.

در این روز مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه سفر یک روزه خود به ایران، به عنوان میهمان جمهوری اسلامی، بازدیدی نیز از سایت پارچین به عمل آورد. این بازدید در حالی انجام گرفت که ایران قبل از این بازدید آمانو از پارچین را به عنوان میهمان و تشریفاتی اعلام کرده بود ولی این بازدید کوتاه بازتاب گسترده ای در رسانه های جهان داشت.

بسیاری از خبرگزاری های خارجی حضور آمانو در مجلس ایران و گفتگو با مقامات ایرانی را رها کرده روی این بازدید چند ساعته مانور دادند که در این میان رسانه های صهیونیستی از پارچین به عنوان مرکز نظامی یاد کردند. سایت های صهیونیستی نیز در خبرهای مربوط به بازدید آمانو از ایران، پارچین را یک مرکز نظامی دانستند که ایران اجازه داده به صورت محدود از آن بازدید شود.

سایت تایمز اسرائیل در پوشش خبری بازدید آمانو از پارچین این مرکز را نظامی قلمداد کرد که قبلاً سلاح هسته ای در آن تولید می شده است ولی حالا ظاهراً به حالت تعلیق درآمده است.

واشنگتن پست به صراحت در تیتر خود از واژه مرکز نظامی برای پارچین استفاده می کند و می نویسد: آمانو در حالی از سایت پارچین بازدید کرد که مقامات آمریکایی ادعا می کنند در این مکان سلاح هسته ای تولید شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز می نویسد بر اساس گزارش آژانس که روز چهارشنبه منتشر شد ایران به تعهدات خود در چهارچوب توافق مقدماتی هسته ای عمل کرده و در حال حاضر، حجم موادی که این کشور در اختیار دارد و می توان از آن برای ساخت سلاح هسته ای استفاده کرد، کمتر از گذشته است.

این خبرگزاری اشاره می کند، اکنون بیش از چهار تن از اورانیوم غنی شده ایران، ‌به اکسید تبدیل شده که به این ترتیب، احتمال استفاده از آن در ساخت سلاح هسته ای بسیار کاهش می یابد.

شبکه خبری الجزیره در گزارشی چنین استدلال کرده که سفر آمانو به تهران سبب سرعت گرفتن گفتگوهای هسته ای شده است. در این گزارش به نقل از محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران اشاره شده که مذاکرات میان ایران و گروه ۱+۵ همچنان در حال پیشرفت است. الجزیره سرعت گرفتن مذاکرات را به سفر آمانو مرتبط دانسته است.