روایت یک رسانه صهیونیستی از سفر آمانو به ایران

سیاسی

یک پایگاه خبری وابسته به رژیم اشغالگر قدس امروز مدعی شد که مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی برای سؤال از دانشمندان هسته ای ایران به تهران سفر کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، پایگاه خبری اسرائیل نشنال نیوز مدعی شد که هدف از سفر کنونی «یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران تسریع تحقیقات پیرامون ابعاد نظامی احتمالی در فعالیت های هسته ای گذشته ایران (پی اِم دی) است.

این رسانه وابسته به رژیم صهیونیستی در ادامه اعلام کرد که ایران سفر و دیدارهای آمانو در تهران را در راستای اجرای توافق هسته ای جامع میان کشورهای ۱+۵ با ایران موسوم به «برجام» اعلام کرده و هرگونه تحقیق و تفحص در خصوص وجود برنامه هسته ای نظامی در ایران را تکذیب کرده است.

پیشتر نیز «فردریک داهل» سخنگوی آژانس گفته بود که مدیر کل این نهاد بین المللی با هدف بحث و بررسی پیرامون اجرایی کردن توافق هسته ای ۱۴ جولای به تهران سفر خواهد کرد.

در روز توافق هسته ای جامع ۱۴ جولای (۲۳ تیر ماه)، سازمان انرژی هسته ای ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص نقشه راهی به توافق رسیدند که بر اساس آن مقرر شد تا شفاف سازی ابعاد نظامی احتمالی در فعالیت های هسته ای گذشته (پی اِم دی) و کنونی ایران از قبیل تأسیسات نظامی پارچین در دستور کار قرار گیرد.

گفتنی است، ایران همواره اعلام کرده بود که هدف از برنامه فعالیت های هسته ای خود صرفاً مقاصد صلح آمیز بوده و گزارش های پیشین این نهاد بین المللی مبنی بر عدم انحراف این برنامه به سوی تسلیحات هسته ای خط بطلانی بر مطالعات ادعایی و یا دیگر جنجال های رسانه ای برخی سرویس های خبری وابسته به رژیم صهیونیستی محسوب می شود.