زاکانی در کمیسیون ویژه برجام:از حداقل خدمات آژانس محروم بوده ایم

توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام ,مجلس نهم

خانه ملت نوشت: رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام ضمن بیان اینکه ملت ایران اعتقاد دارند آژانس به وظایف ذاتی خود عمل نکرده است، گفت: مهم‌ترین پایه همکاری متقابل اعتماد دو جانبه است.

علیرضا زاکانی در نشست امروز کمیسیون ویژه برجام با حضور یوکیو آمانو مدیر کل آژانس بین المللی هسته‌ای با بیان خوشامدگویی گفت: تشکر می‌کنم از قبول دعوت کمیسیون، همچنین از وزارت امور خارجه کشور به این جهت که زمینه نشست را فراهم کرد سپاسگزاری می‌کنم. امروز آغاز دهه دفاع مقدس است و لازم است یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس و به خاص شهدای هسته ای را گرامی بداریم.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی در ابتدا به اهمیت قوه مقننه در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: ابتدا باید اهمیت مجلس شورای اسلامی بر ایران را متذکر شوم و همچنین اهمیت کمیسیون برجام را یادآوری کنم.

وی ادامه داد: انتخاب مستقیم نمایندگان توسط مردم ایران و جایگاه بالای حقوقی مجلس این امکان را فراهم کرده است که نمایندگان مجلس به عنوان سخنگوی مستقیم مردم رشید ایران در سیاست گذاری سایر دستگاه‌ها اثرگذار باشند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی در خصوص اهمیت کمیسیون ویژه بررسی برجام توضیح داد: کمیسیون برجام منتخب نمایندگان مجلس است، اهمیت آن به این خاطر است که هم اعضا به انتخاب وکلای مردم صورت گرفته است و هم در بین اعضای کمیسیون شاهد حضور افراد با ویژگی‌های خاص هستیم به طور مثال در خدمت نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و یکی از اعضای هیات رئیسه هستیم.

زاکانی افزود: همچنین 3 نفر از روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس عضویت کمیسیون ویژه را دارند، در بین اعضای این کمیسیون جمعی از دانشمندان، دانشگاهیان و حوزوی را شاهد هستیم.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام در ادامه گفت: مهم‌ترین پایه همکاری و ارتباط متقابل اعتماد دو جانبه است. من قصد دارم در این باره صحبت کنم و سایر همکارانم نکات دیگری را با جنابعالی بیان می‌کنند.

وی ادامه داد: بیانات ما بخشی از دریای دل نگرانی ملت رشید ایران است. ملت ایران و نمایندگان آنان بر این باورند که آژانس بین المللی به وظایف ذاتی خود تاکنون عمل نکرده است.

زاکانی با بیان اینکه آژانس برای کسانی که خادمان را قبول کنند، متکلف شده خدماتی را ارائه کند، تاکیدکرد: اما ایران از حداقل خدمات آژانس محروم بود، مصداق فاجعه آمیز این موضوع زمانی رخ داد که بیماران ایران نیاز به رادیو دارو داشتند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با یادآوری فاجعه سال 1386 در کشور گفت: در حالی که بیماران ایران نیاز به رادیو دارو داشتند، کشور بلژیک رادیو دارو را قطع کرد، من به عنوان متخصص پزشک هسته ای می‌دانم که مدت های مدیدی 130 مرکز هسته ای کشور تعطیل شده بود.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام همچنین اظهار کرد: زمانی سوخت 20 درصد راکتور تهران رو به پایان بود و وضعیت نامطلوبی داشت اما آژانس در آن زمان به ما کمکی نکرد و مجبور شدیم خودمان سوخت را تامین کنیم البته مسائل متعددی وجود دارد اما به دلیل ذیق وقت از آن‌ها عبور می‌کنیم.

29220

کد N963851