گزارش مهر از جلسه ویژه کمیسیون برجام؛

۵ انتظار مجلس از آژانس/ آمانو: به مسائل محرمانه احترام می‌گذاریم

سیاسی

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جلسه امروز کمیسیون ویژه بررسی برجام حاضر و ضمن ارائه توضیحاتی درباره برجام به سوالات نمایندگان مجلس شورای اسلامی پاسخ داد.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست کمیسیون ویژه بررسی برجام مجلس شورای اسلامی امروز عصر با حضور یوکیو آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

در این نشست مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توضیحاتی درباره برجام به نمایندگان ارائه و سپس به سؤالات نمایندگان و اعضای کمیسیون ویژه بررسی برجام پاسخ داد.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بنا به دعوت علیرضا زاکانی رئیس کمیسیون ویژه برجام و موافقت وزارت امور خارجه در مجلس حضور یافته بود.

مردم ایران معتقدند آژانس اتمی به وظایف ذاتی خود عمل نکرده است

بنابراین گزارش علیرضا زاکانی رئیس کمیسیون برجام در این جلسه با بیان خوشامدگویی به آمانو گفت: تشکر می‌کنم از قبول دعوت کمیسیون، همچنین از وزارت امور خارجه کشور به این جهت که زمینه نشست را فراهم کرد سپاسگزاری می‌کنم. امروز آغاز دهه دفاع مقدس است و لازم است یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس و به خاص شهدای هسته ای را گرامی بداریم.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی در ابتدا به اهمیت قوه مقننه در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: ابتدا باید اهمیت مجلس شورای اسلامی بر ایران را متذکر شوم و همچنین اهمیت کمیسیون برجام را یادآوری کنم.

وی ادامه داد: انتخاب مستقیم نمایندگان توسط مردم ایران و جایگاه بالای حقوقی مجلس این امکان را فراهم کرده است که نمایندگان مجلس به عنوان سخنگوی مستقیم مردم رشید ایران در سیاست گذاری سایر دستگاه‌ها اثرگذار باشند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی در خصوص اهمیت کمیسیون ویژه بررسی برجام توضیح داد: کمیسیون برجام منتخب نمایندگان مجلس است، اهمیت آن به این خاطر است که هم اعضا به انتخاب وکلای مردم صورت گرفته است و هم در بین اعضای کمیسیون شاهد حضور افراد با ویژگی‌های خاص هستیم به طور مثال در خدمت نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و یکی از اعضای هیات رئیسه هستیم.

زاکانی افزود: همچنین ۳ نفر از روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس عضویت کمیسیون ویژه را دارند، در بین اعضای این کمیسیون حضور جمعی از دانشمندان، دانشگاهیان و حوزویان را شاهد هستیم.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام در ادامه گفت: مهم‌ترین پایه همکاری و ارتباط متقابل اعتماد دو جانبه است. من قصد دارم در این باره صحبت کنم و سایر همکارانم نکات دیگری را با جنابعالی بیان می‌کنند.

وی ادامه داد: بیانات ما بخشی از دریای دل نگرانی ملت رشید ایران است. ملت ایران و نمایندگان آنان بر این باورند که آژانس بین المللی به وظایف ذاتی خود تاکنون عمل نکرده است.

زاکانی با بیان اینکه آژانس برای کسانی که خادمان را قبول کنند، متکلف شده خدماتی را ارائه کند، تاکید کرد: اما ایران از حداقل خدمات آژانس محروم بود، مصداق فاجعه آمیز این موضوع زمانی رخ داد که بیماران ایران نیاز به رادیو دارو داشتند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با یادآوری فاجعه سال ۱۳۸۶ در کشور گفت: در حالی که بیماران ایران نیاز به رادیو دارو داشتند، کشور بلژیک رادیو دارو را قطع کرد، من به عنوان متخصص پزشک هسته ای می‌دانم که مدت های مدیدی ۱۳۰ مرکز هسته ای کشور تعطیل شده بود.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام همچنین اظهار کرد: زمانی سوخت ۲۰ درصد راکتور تهران رو به پایان بود و وضعیت نامطلوبی داشت اما آژانس در آن زمان به ما کمکی نکرد و مجبور شدیم خودمان سوخت را تامین کنیم البته مسائل متعددی وجود دارد اما به دلیل ضیق وقت از آن‌ها عبور می‌کنیم.

پنج انتظار مجلس جمهوری اسلامی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

در ادامه این جلسه رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام پنج انتظار مجلس جمهوری اسلامی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را مطرح کرد.

وی در تشریح این ۵ خواسته افزود: برخورد غیرسیاسی و فنی و شفاف با مساله هسته ای ایران، حل مسایل گذشته و بسته شدن پرونده های سیاسی علیه ایران، حفظ دستاوردها و اطلاعات هسته ای ایران بعنوان امانت نزد آژانس، کمک به توسعه فناوری های صنعتی و تحقیقاتی مورد نیاز ایران، همکاری در جهت خلع سلاح هسته ای جهانی و آغاز آن از منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا از جمله انتظاراتی است که از آژانس داریم.

زاکانی همچنین خطاب به آمانو گفت: ما نسبت به مسایل دفاعی و امنیتی و حفظ جایگاه بالای ایران حساس هستیم و خواستار توجه شما به این خط قرمز مهم هستیم.

یوکیا آمانو با حضور در کمیسیون ویژه بررسی برجام گفت: خوشحالم چنین فرصتی در اختیار من قرار گرفت تا در خدمت نمایندگان مجلس ایران باشم. فرصت پیش آمده برای تعامل در مسئله مهم هسته ای بسیار مهم است چرا که ما نیازمند گفتگو با هم هستیم.

مدیرکل آژانس بین المللی هسته ای اظهار داشت: قبل از اینکه افتخار حضور در مجلس ایران را داشته باشم در ۳ ماه گذشته ۲ بار با حسن روحانی رئیس جمهور دیدار کرده و با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ملاقات های متعددی داشته ام همچنین با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ظرف مدت یک هفته ۲ بار ملاقات کردم.

وی با بیان اینکه تمام این ملاقات ها را در مسیر گفتگوی سازنده می داند گفت: شخصا استقبال می کنم تا این تعاملات بین ما باشد از سال ۲۰۰۹ بنده سمت مدیرکلی را بر عهده گرفته ام و اولویت اول خود را حل مسئله هسته ای ایران از طریق دیپلماسی قرار دادم چرا که به این روش اعتقاد دارم.

آمانو تاکید کرد: از ۶ سال گذشته اکنون بهترین فرصت پیش آمده تا بتوانیم مسئله هسته ای ایران را حل و فصل کنیم. با همکاری کامل ایران می توان اعتماد جامعه بین الملل را نسبت به مقاصد صلح آمیز برنامه هسته ای ایران را جلب کرد.

تاریخچه همکاری ایران و آژانس بسیار طولانی است

مدیرکل آژانس بین المللی هسته ای با تأکید بر اینکه آژانس یک سازمان مستقل و فنی است اظهار داشت: آژانس نقش حیاتی در چالش پیش رو ایفا خواهد کرد چرا که ما از نیروهای متخصص برخورداریم و می توانیم وظایف خود را به درستی انجام دهیم.

وی با تأکید بر اینکه تاریخچه همکاری ایران و آژانس بسیار طولانی است گفت: تاریخچه فعالیت های سازمانی و همکاری ایران و آژانس به دهه ۷۰ میلادی بر می گردد.

آمانو با بیان اینکه از برجام استقبال می کند گفت: در ماه جولای بین ایران و گروه ۱+۵ توافق حاصل شد و ماه گذشته شورای حکام بنده را به عنوان مسئول انجام فعالیت های مرتبط با آن انتخاب کرد مسئولیت من در زمینه راستی آزمایی خواهد بود که مطمئنم با همکاری ایران می توان این وظیفه را به درستی انجام داد و توافقی که ۲۰ ماه بر سر آن گفتگو شد را به سرانجام برسانیم.

وی تأکید کرد: ما با ایران بر سر یک نقشه راه توافق کردیم نقشه راهی که تا الان قدم های چشم گیری در آن برداشته شده است این نقشه راه بسیار محکم است و برنامه زمان بندی خود را دارد و قرار است در آن مسائل باقی مانده بین ایران و آژانس را تا پایان سال میلادی به اتمام برسانند.

آمانو تاکید کرد که این پروسه بی پایان نیست و قرار است این پرونده تا پایان سال میلادی بسته شود.

 آژانس به مسائل محرمانه احترام می گذارد/اجرای پروتکل الحاقی درباره ایران بدون هیچ تبعیضی خواهد بود

مدیرکل آژانس بین المللی هسته ای اظهار داشت: آژانس به مسائل محرمانه احترام می گذارد چرا که آن را جدی تلقی می کند. ما رژیمی برای حفاظت از اطلاعات محرمانه داریم که به آن پایبند هستیم و آن را جدی می دانیم.

آمانو با بیان اینکه طبق برجام ایران به صورت داوطلبانه پروتکل الحاقی را اجرا خواهد کرد گفت: این اقدام از طرف ما مثبت تلقی خواهد شد و کمک می کند تا اثبات ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران محقق شود.

وی عنوان کرد: باید متذکر شوم که بیش از ۱۲۰ کشور در حال حاضر پروتکل الحاقی را اجرا می کند و ما این موضوع را در قبال ایران بدون هیچ تبعیض یا مورد ویژه و استثنایی اجرا خواهیم کرد.

عدم حل مساله سوخت ۲۰درصد رآکتور تهران ارتباطی با آژانس نداشت

آمانو با بیان اینکه آژانس یک نهاد مستقل، فنی و بی طرف است گفت: ما به اساسنامه توافق پادمانی متعهد هستیم و شخصا به همکاری با ایران در راستای ایجاد اعتماد بین المللی در خصوص برنامه هسته ای پایبند هستیم.

دبیرکل آژانس بین المللی هسته ای در خصوص سوخت ۲۰ درصد راکتور تهران گفت: در آن سال تلاش خود را برای تسهیل این موضوع انجام دادیم اما متأسفانه این توافق به موقع حاصل نشد و نتوانستیم از این طریق با کمک کشورهای دیگر موضوع را حل و فصل کنیم باید تاکید کنم که کشورهای دیگر موافقت نکردند و این موضوع ارتباطی با آژانس ندارد امیدوار هستم بعد از توافق اجرایی این کار در راستای همکاری های فنی صورت بگیرد.