نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه/۳

آغاز محاکمه مدیرعامل اسبق بانک صادرات و ۴۵ متهم پرونده فسادبانکی

سیاسی

معاون اول قوه قضائیه از آغاز محاکمه مدیرعامل اسبق بانک صادرات و ۴۵ متهم پرونده فساد بزرگ بانکی خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام  غلامحسین محسنی اژه ای در  هشتاد و پنجمین نشست خبری خود در مورد چالشی به نام امضاهای طلایی گفت:  فسادی که رخ می دهد یک طرف مرتبط با مشتری است و طرف دیگر مربوط به کارمند زیاده خواه است و افرادی که به او کمک می کنند چه در دستگاه اجرایی و چه قضایی، مقصرترند.

وی افزود: فردی که می خواهد رشوه دهد یا به دلیل موانع اداری و بروکراسی نمی تواند کارش را پیش ببرد و یا به حق خودش قانع نیست. به اعتقاد من اگر افراد فاسد و زیاده خواه محاکمه علنی کنیم بازدارنده خواهد بود اما اصلاح برخی از قوانین هم مورد نیاز است چرا که سیستم اداری ما نیاز به اصلاح دارد.

محسنی اژه ای گفت: در دولت های قبل از آقای احمدی نژاد و در دولت فعلی از آقای روحانی شنیدم که می گفتند باید سیستم بانکی اصلاح شود اما این نیازمند یک اقدام فوری و جدی است.

معاون اول قوه قضائیه در مورد موضوع زمین خواری ها در کشور گفت:  در منطقه حیران از سال ۸۲ ساخت و سازها شروع شد  و ۵۰۰ ساختمان را بنا کردند اما تنها ۳۲ مورد آن مجوز ندارد و گاهی به زیر یک مجوز ۱۵ نفر امضا کرده اند. در موضوع دریاخواری جدید هم این طرح مصوب مسئولان قبل است و به اعتقاد ما نباید بگوییم مجرم نامش (س. م) است چون باید این افراد به مردم معرفی شده و علنی محاکمه شود البته قوه قضائیه بدنبال مسئولانی است که این گونه مجوزها را صادر کرده اند و تاکنون در منطقه البرز ۹ مسئول متخلف شناسایی و در حال محاکمه هستند.

محسنی اژه ای در مورد نتیجه ارسال نامه اش به وزیر ارتباطات در مورد فیتلریتگ فضای مجازی گفت: آن زمان من رئیس کارگروه تشخیص مصادیق مجرمانه بودم که ۷ نفر از اعضای این کارگروه دولتی هستند یعنی رای شان یکی است که آنها در پاسخ گفتند تلاش می کنیم به صورت مکانیزه فیلترینگ را انجام دهیم و بعد فرصت خواستند پس از چند وقت هم فرصت را تمدید کردند اما نتیجه آخر را نمی دانم.

معاون اول قوه قضائیه در مورد پرونده پروژه گلشهر کیش  گفت: در این پرونده زمین هزار میلیارد تومانی را ۴۰ میلیارد و در اقساط بلند مدت فروختند که کیفر خواست آن صادر شده و در دادگاه در حال رسیدگی است.

سخنگوی دستگاه قضا در مورد آخرین وضعیت پرونده فساد ۳ هزار میلیاردی هم تصریح کرد: متهمان متعددی در این پرونده هستند که هنوز رسیدگی نشده و قاضی جدید باید مطالعه کند اما ۴۵ نفر از متهمان دیگر این پرونده از مدیر عامل اسبق بانک صادرات تا برخی مدیران و کارکنان این بانک محاکمه آنها آغاز شده و سه جلسه دادگاه تنها به خواندن کیفرخواست اختصاص داشته و با توجه به اینکه تمامی متهمان با قرار وثیقه آزاد هستند به ترتیب رسیدگی می شود.

محسنی اژه ای  در مورد پرونده تخلف برخی از مسئولان در سیلاب اخیر تهران گفت : اگر کوتاهی و یا جرمی واقع شود سازمان بازرسی پس از بررسی آن را به قوه قضائیه اعلا م می کند که در سیلاب طالقان گزارشی از وقوع جرم ارائه نشده است.

 محسنی اژه ای در پاسخ به سوالی درباره پرونده سعید مرتضوی خاطرنشان کرد: محکوم علیه پس از ابلاغ حکم ۲۰ روز فرصت دارد تا اعتراض کند و به اعتقاد من وقت کشی انجام نشده اما اگر پس از۲۰ روز اعتراض نکرد حکم قطعی صادر می شود اما در سه پرونده ای که این متهم دارد در یک مورد حکم صادر شده، یک مورد کیفرخواست صادر شده و در مورد آخر هم منتظر اعتراض به حکم هستیم.

محسنی اژه ای در مورد خبر بازداشت چند نفر از اعضای حزب سابق مشارکت گفت: از بیان جزئیات معذور هستم اما گاهی مواقع فردی با قرار بازداشت موقت می شود و برای ضمانت یا کفالت کمی بازداشتش طولانی خواهد شد گاهی هم فردی بازداشت موقت می شود تا به دستگیری فرد دیگر بیانجامد.

وی در مورد پرونده جیسون رضائیان هم گفت: هنوز حکم ابلاغ نشده و در مورد مبادله جیسون هم در محافل مطرح شده اما این موضوع روی میز قوه قضائیه قرار نگرفته است.

محسنی اژه ای با بیان اینکه از بیان جزئیات اتهام معاون سابق رئیس جمهور معذور هستم گفت: اینکه گفته می شود اتهام وی خروج اموال دولتی به خارج از کشور است صحیح نیست.

پاسخ معاون اول قوه قضائیه به نامه عفت مرعشی در مورد بازداشت مهدی هاشمی سئوال دیگر خبرنگاران بود که سخنگوی قوه قضائیه گفت: در این مورد  موضوع را به دادستان گفته ام و دیگر صحبت جدیدی ندارم.

محسنی اژه ای درباره پرونده متهم عرفان های کیهانی گفت : حکم صادر شد اما اعتراض به حکم  پذیرفته شد حالا باید منتظر ماند تا دیوان عالی یا حکم را نقض کند یا به شعبه دیگری ارسال کند و یا رای را تایید کند .