رسایی:

برجام ناقص‌الخلقه بر اساس چه قانونی در مجلس بررسی می‌شود؟

سیاسی

حمید رسایی گفت: برجام ناقص‌الخلقه بر اساس چه قانون و در چارچوب کدام طرح و لایحه‌ای در کمیسیون‌های مجلس بررسی می‌شود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایسنا، این عضو جبهه پایداری در مجلس شورای اسلامی طی تذکری در جلسه علنی امروز اظهار داشت: بر اساس قانون باید موضوعات مورد بررسی در کمیسیون‌ها در چارچوب طرح و لایحه باشد. در حالی که دولت در مورد برجام تاکید دارد که لایحه‌ای تقدیم مجلس نمی‌شود. پس این توافق نامه بین‌المللی در چارچوب چه عنوانی در مجلس بررسی می‌شود.

وی افزود: رهبری بر رسیدگی برجام در مجلس تاکید داشتند و قانون نیز در این مورد صراحت دارد، در حالی که در حال حاضر متنی با امضای آقای عراقچی خطاب به رئیس دفتر رئیس قوه مقننه در اختیار نمایندگان قرار گرفته است.

وی افزود: می‌شود هیات رئیسه اعلام کند که بر اساس کدام بند آیین نامه کمیسیون‌ها چیزی را بررسی می‌کند که نه طرح است و نه لایحه و این موجود ناقص‌الخلقه به چه عنوان در مجلس بررسی می‌شود.

به گزارش ایسنا؛ محمد حسن ابوترابی‌فرد نایب رئیس مجلس و رئیس جلسه علنی در پاسخ به این تذکر خطاب به رسایی گفت: در قانون آمده است در صورتی که نمایندگان نسبت به اجرای آیین نامه داخلی مجلس تخلفی را که مربوط به همان جلسه باشد مشاهده نمایند حق دارند اظهار نظر کنند و اگر مربوط به آن جلسه نباشد بعد از نطق و یا پایان جلسه حداکثر سه دقیقه فرصت دارند اظهار نظر کنند. بنابراین آیین نامه مجلس در مورد تذکرات نمایندگان نص صریح دارد. لذا خواهش می‌کنم همانطور که به قانون تاکید دارید در چارچوب آن عمل کنید.

وی افزود: رهبری بارها فرموده‌اند من در مورد مسائل حقوقی برجام اظهار نظرنمی‌کنم و تنها نظر من این است که مجلس از این موضوع کنار گذاشته نشود و بر همین اساس مجلس با توجه به اهمیت آن موضوع کمیسیون ویژه‌ای را تشکیل داد و متن برجام نیز در اختیار نمایندگان قرار گرفت و کمیسیون ویژه نیز بر اساس ماده 44 که ضرورتا مربوط به یک لایحه نمی‌شود تشکیل شده است و برای رسیدگی و تهیه گزارش به جلسات علنی مجلس برجام را بررسی می‌کند و در همین چارچوب نیز عمل شده است که امیدوارم بر اساس منافع و مصالح ملی به یک تصمیم درست برسیم.

انتهای پیام

کد N963372