آیت‌الله سبحانی:

هجمه علیه بحث روشن «تقلید» کینه‌توزانه است

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي جعفر سبحاني

آیت‌الله سبحانی گفت: برخی به دلیل کینه‌ای که به مبانی شیعه دارند حاضر نیستند حتی مباحث روشنی مانند «باب تقلید» را بپذیرند.

آیت‌الله سبحانی گفت: برخی به دلیل کینه‌ای که به مبانی شیعه دارند حاضر نیستند حتی مباحث روشنی مانند «باب تقلید» را بپذیرند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید در درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم برگزار شد با انتقاد از سخنان کینه توزان درباره مبانی ارزشی شیعه و قوانین اسلام مانند تقلید اظهار کرد: این گروه قوانین روشن تقلید را به تمسخر می‌گیرند و معتقدند تقلید از یک نفر امر عقلایی نیست.

این مرجع تقلید اظهار کرد: باید به این افراد گفت، شما به دلیل کینه‌ای که نسبت به شیعه دارید و عینک بدبینی نسبت به مبانی ارزشی مکتب اهل بیت(ع) زده‌اید، حاضر نیستید مباحث روشنی مانند تقلید را بپذیرید.

آیت‌الله سبحانی گفت: تقلید دو معنا دارد، یک معنای آن عرفی است و چنانچه کسی بر اساس عرف بدون فکر و اندیشه از کاری که دیگران انجام می‌دهد تبعیت کند، در شرع مقدس این گونه تقلید حرام است.

وی گفت: تقلید معنای دومی نیز دارد و آن این است که یک نفر با مراجعه به اهل فن و عالم دینی مسایل و مباحث دینی خود را بر اساس تشخیص او انجام می‌دهد مانند مراجعه مریض به پزشک و جاهل به عالم.

این مرجع تقلید اظهار کرد: تقلید در مبانی شیعه به این معناست و احدی نگفته این نوع تقلید اشکال دارد و این امر تمسخر کردن ندارد.

به گزارش ایسنا به نقل از حوزه‌نیوز، وی با بیان این‌که «این گروه نادان تقلید را از ماده "قّلاده" می‌دانند که آن را به گردن سگ می‌اندازند» افزود: تقلید از ماده «قلاده» نیست، بلکه از ماده قِلاده است و قِلاده نیز به معنای زیوری است که گردن عروس می‌اندازند و به عبارت دیگر، اسلام مسئولیت دینی را به گردن مجتهد جامع‌الشرایط انداخته است، بنابراین با مشخص شدن این موضوع سخنان این گروه احمقانه و از روی نادانی است و نباید به اینگونه حرف‌ها توجهی کرد.

انتهای پیام

کد N963305