افزایش تدابیر شدید امنیتی در نپال پیش از اعلام قانون اساسی جدید

تدابیر امنیتی امروز (یکشنبه) در نپال پیش از اعلام قانون اساسی جدید در این کشور و پس از چند هفته تظاهرات خشونت بار توسط احزاب سیاسی کوچکتر و گروه های قومی تشدید شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، یکی از افسران پلیس نپال گفت: هزاران تن از افسران پلیس نپال در خیابان ها مستقر شده و مسافران را مورد بازرسی قرار می دهند. پلیس به گزارش ها درباره کشف بمب هایی در کاتماندو، پایتخت نپال واکنش نشان داده است اما تمامی این گزارش ها جعلی بودند.

گروه کوچکی از 50 معترض در کاتماندو بلافاصله توسط پلیس متفرق شده و دو تن از معترضان نیز دستگیر شدند. پلیس نپال دستور متوقف کردن هرگونه اعتراضاتی را دارد.

تدابیر امنیتی در ساختمان مجمع قانون اساسی در پایتخت نپال به ویژه شدت یافته است؛ محلی که رییس جمهوری این کشور قرار است رسما قانون اساسی جدید نپال را اواخر امروز اعلام کند.

احزاب اپوزیسیون خواستار یک اعتصاب گسترده در اعتراض به این قانون اساسی شدند اما این اعتصاب اثر زیادی بر عبور و مرور نگذاشت و بازارها در سراسر کشور و پایتخت باز بودند.

مدارس و دانشگاه ها به دلیل اعلام قانون اساسی جدید و تعطیل رسمی، امروز و دوشنبه تعطیل هستند.

براساس این قانون اساسی که روز چهارشنبه و پس از یک دهه درگیری های سیاسی و تظاهرات خشونت بار تصویب شد،‌ کشور به یک فدراسیون سکولار هفت استانی که هرکدام دارای سر وزیر و مجلس قانونگذاری است، تقسیم می شود.

با این حال،‌ برخی از گروه های قومی و مذهبی می گویند که قانون گذاران به نگرانی آنها درباره نحوه تعیین مرزها بی اعتنایی کرده اند. آنها خواستار استان های بیشتر شامل استان هایی که براساس قومیت باشند، همچنین قلمروهای وسیعتر برای گروه های بزرگتر و کرسی های بیشتر برای اقلیت ها در پارلمان و دولت هستند.

برخی از اکثریت هندو نیز معتقدند که اطلاق نپال به عنوان یک کشور هندو باید در قانون اساسی جدید احیا شود.

انتهای پیام

کد N963287