آیت‌الله جوادی‌آملی:

انسان‌های باتقوا هرگز گرفتار گِره کور در زندگی نمی‌شوند

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله جوادي آملي

آیت‌الله جوادی‌آملی به بیان نکاتی پیرامون راه‌های دستیابی به سعادت دنیوی و اخروی اشاره کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید در آخرین جلسه درس اخلاق هفتگی خود در مسجد روستای احمدآباد شهرستان دماوند، اظهار کرد: از برخی روایات و آیات قرآن کریم این‌چنین برمی‌آید که برخی‌ها در همه شئون زندگی موفق‌ می‌شوند، یعنی به هر راهی که وارد شوند، به آنها خیر می‌رسد و راه برایشان باز است، امّا بعضی‌ها طوری‌ هستند مثل گِره‌های کور که به هر سَمتی که بخواهند حرکت کنند راه بسته است. افرادی که در جامعه زندگی می‌کنند، این دو حال را در خودشان مشاهده می‌کنند.

وی ادامه داد: خدای سبحان فرمود: کسی که باتقوا باشد هرگز در زندگی نمی‌ماند و یک زندگی آبرومند تا آخر عمر دارد، این جمله نورانی دو پیام را به همراه دارد: یکی اینکه مردان باتقوا هرگز گرفتار گِره کور در زندگی خود نمی‌شوند که نتوانند خروجی را تشخیص دهند و راه برایشان باز است، دوم اینکه گرچه کسب و کار دارند، ولی خداوند از آن راهی هم که آنها امید ندارند به آنها روزی می‌دهد.

آیت‌الله جوادی‌آملی ریشه همه مشکلات را عدم ارتباط با خداوند بیان و تصریح کرد: طبق بیان قرآن، کسی که با خدا رابطه ندارد، گاهی کارش به صورت یک گِره کور درمی‌آید، به هر کاری دست می‌زند موفق نمی‌شود و در آن کار می‌ماند و راه خروجی از مشکل پیش آمده را هم نمی‌یابد، می‌بینید بعضی‌ها همین گِره را در زندگی دارند و می‌گویند ما دست به هر کاری می‌زنیم مشکل ما حل نمی‌شود، برای اینکه این افراد نام خدا و یاد خدا را کنار گذاشته‌اند و نمی‌داند که از همینجا دارند آسیب می‌بیند.

این استاد اخلاق محبت به خالق و مودت اهل بیت را اصل اساسی در زندگی موفق دانست و بیان کرد: دین آمده به ما بگوید که هم عالمانه زندگی کنید تا راهتان را تشخیص بدهید و هم سعی کنید با آن راهنمایتان یک رابطه دوستی برقرار کنید، اساس کار براساس مودّت و محبّت است! تنها این نیست که مُزد رسالت پیغمبر(ص) مودّت اهل بیت باشد بلکه این همه احسانی که ذات اقدس الهی به ما کرده است، ما در قبالش باید محبّت تحویل بدهیم، محبّت که تحویل دادیم، محبّت تحویل می‌گیریم! آن‌گاه در فضای مِهر و لطف و صفا و وفا زندگی می‌کنیم.

آیت‌الله جوادی‌آملی خاطرنشان کرد: خداوند در سوره مبارکه «آل‌عمران» فرمود من یک محور محبّت برای شما قرار دادم، گرچه رسول خدا معلّم کتاب و حکمت و مزکّی و مربّی نفوس است امّا او محور محبّت است! فرمود: من برای شما حبیب خلق کردم! اگر حبیب خدا امام و مقتدای ما شد، ما را هم به محبّ بودن می‌رساند و هم از محبّ بودن به محبوب بودن منتقل می‌کند.

وی با بیان توصیه‌هایی گفت: سعی کنید اول دوست خدا باشید و از سر دوستی عبادت کنید نه «خوفاً و طعماً»، عبادت نباید برای ترس از جهنم باشد چرا که جهنم نرفتن مهم نیست، بسیاری افراد مانند کودکان و مجانین هستند که در قیامت جهنم نمی‌روند، آن کفّاری که در منطقه‌های دوردست کافرنشین‌ می‌باشند که اصلاً صدای اسلام به آنها نرسید که خدا اینها را به جهنم نمی‌برد! پس نسوختن هنر نیست، ساختن با انبیا هنر است.

انتهای پیام

کد N963149