اقدامی که در جهت تشدید محاصره انجام می‌شود؛

پمپاژ آب به تونل‌های مرزی غزه؛ ایده عباس به مصری‌ها

غزه,مصر

مسوولان مصری طرح جدید خود را برای ایجاد حوضچه‌های پرورش ماهی در طول مرزها با نوار غزه و غرق کردن این مناطق با آب شور دریا آغاز کرده‌اند تا به این ترتیب بتوانند تونل‌های ایجاد شده در مرز با فلسطین را از بین ببرند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، این اقدام آینده خاک و زمین مناطق مرزی را تهدید می‌کند و حتی ساکنان شهر رفح فلسطین نگران فروریختن ساختمان‌های مسکونی خود در نزدیکی مرزها هستند.

ساکنان شهر رفح در جنوب نوار غزه تاکید دارند که مسوولان مصری با هدف غرق کردن مناطق مرزی و با آب باران از بین بردن کامل تونل‌ها اجرای طرح خود را آغاز کرده‌اند. این آب‌ها مناطق وسیعی در مرز میان مصر و نوار غزه را در بر گرفته‌اند.

ساکنان مذکور تاکید دارند که این آب‌ها تعداد اندکی از تونل‌ها را پر کرده‌اند و ادامه پمپاژ آب با این مقدار به فروپاشی کامل تونل‌ها می‌انجامد.

ساکنان نگران نفوذ آب‌ها به داخل زمین و رسیدن به مناطق مسکونی‌شان هستند.

بیشتر مناطق مسکونی فلسطین در نزدیکی مرز با مصر مشمول طرح منطقه حائلی هستند که نیروهای مصری برای ممانعت از نفوذ افراد مسلح در پی ایجاد آن هستند و در همین راستا منازل زیادی را در مناطق مرزی منهدم کرده‌اند.

ادامه پمپاژ آب توسط مسوولان مصری موجب از بین رفتن ذخایر آب در این منطقه و افزایش شوری آب می‌شود.

مازن النبا، معاون رئیس بخش آب و فاضلاب در نوار غزه اعلام کرد که حفر کانال آبی در مرز با نوار غزه از سوی مصر تهدید خطرناکی علیه امنیت آبی مصری‌ها و فلسطینی‌هاست.

ارتش مصر معتقد است که ایجاد حوضچه‌های پرورش ماهی بهترین راهکار برای از بین بردن تونل‌هاست. قاهره معتقد است که از طریق این تونل‌ها سلاح و مواد منفجره به داخل مصر قاچاق می‌شود.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اذعان کرد که ایده پمپاز آب به داخل تونل‌های مرزی غزه و ایجاد کانال‌های آبی در مناطق مرزی این منطقه را او پیشنهاد داده است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، محمود عباس در مصاحبه با یکی از کانال‌های ماهواره‌ای مصری اعتراف کرده که او طرح‌هایی را برای تخریب تونل‌های مرزی غزه ارائه داده است و در همین راستا پیشنهاد داده است تا مصر با پمپاز آب، یا از طریق ایجاد موانع آهنی و فولادی به جنگ با تونل‌های غزه برود.

عباس اظهار داشت که هرگز موافق وجود 1200 گذرگاه و تونل در مرز بین نوار غزه و مصر نیست، به ویژه اینکه از طریق این تونل‌ها می‌توان هر چیزی را به غزه وارد کرد.

برخی مسئولان مصری نیز اعلام کرده‌اند، دولت مصر در نظر دارد تا تمساح‌هایی را نیز در داخل این تونل‌ها و کانال‌های آبی ایجاد شده در مرز غزه نگهداری کند تا مانع از عبور فلسطینیان از این کانال‌ها شود.

ارتش مصر پس از کودتای نظامی در این کشور در اواخر سال 2013 بیشتر تونل‌های مرزی بین نوار غزه و مصر را تخریب کرد.

همچنین گذرگاه زمینی رفح در مرز غزه و مصر طی یک سال گذشته تنها 14 روز بازگشایی شده است.

بسیاری از سازمان‌ها و نهادهای حقوقی تشدید محاصره نوار غزه توسط مصر را به شدت محکوم کرده‌اند و این کشور را مسئول وخامت اوضاع اقتصادی و انسانی در این باریکه دانسته‌اند.

انتهای پیام

کد N962292