نگرانی چین از تمایل آمریکا برای به چالش کشیدن ادعاهای ارضی در دریای چین جنوبی

چین نسبت به اظهارات یک فرمانده ارشد ارتش آمریکا مبنی بر این که هواپیماها و کشتی های جنگی این کشور باید با گشت‌زنی نزدیک جزایر مصنوعی ساخت چین در دریای چین جنوبی ادعاهای ارضی پکن را به چالش بکشند، به شدت ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، چین در راستای رویکرد جسورانه خود و طرح ادعاهای ارضی در دریای چین جنوبی اقدام به ساخت جزایر مصنوعی و همچنین ساخت بندر و تاسیسات هوایی در تعدادی از جزیره های مجمع الجزایر اسپراتلی کرده است. این فعالیتها موجبات نگرانی چند کشور همسایه چین و همچنین آمریکا را به همراه داشته است.

دریادار "هری هریس"، فرمانده نیروهای آمریکایی در اقیانوس آرام در نشستی در سنای این کشور گفت، ساخت سه فرودگاه از سوی چین در جزایر کوچک دریای چین جنوبی و نظامی کردن هر چه بیشتر این منطقه موجب نگرانی فراوان ارتش آمریکا بوده و تهدیدی علیه همه کشورهای منطقه است.

هریس گفت، آمریکا باید علیه جزایری در دریای چین جنوبی که جزیره واقعی نیستند، آزادی دریانوردی و پرواز را به اجرا در آورد.

هونگ لی، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در پی مطرح شدن این سخنان گفت: چین به شدت نگران این اظهارات بوده و مخالف این است که کشوری حاکمیت و امنیت چین را به اسم حفظ آزادی دریانوردی به چالش بکشد.

وی تاکید کرد: ما می خواهیم که کشور مربوطه با احتیاط عمل و صحبت کند و جدا به حاکمیت و منافع امنیتی چین احترام گذاشته و دست به اقدامات تحریک آمیز و پر ریسک نزند.

انتهای پیام

کد N962207