تاکید چین بر ازسرگیری مذاکرات شش جانبه

چین

دولت چین امروز (شنبه) از تمام کشورهای دخیل در نشست شش جانبه برای پایان دادن به برنامه اتمی کره‌شمالی درخواست کرد تا گفت‌وگوهای خود را که هفت سال است متوقف بوده، از سر بگیرند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، "وانگ یی"، وزیر امور خارجه چین گفت که مذاکرات چند جانبه با حضور چین، آمریکا، روسیه، ژاپن و دو کره همچنان بهترین راه برای رسیدگی به مساله هسته‌ای شبه‌جزیره کره است.

وی این سخنان را به مناسبت دهمین سالروز بیانیه مشترک شش کشور مذکور برای خلع سلاح هسته‌ای شبه‌جزیره کره مطرح کرد. این مذاکرات در سال 2008 و پس از امتناع کره شمالی از بازرسی‌ها و ملغی اعلام کردن توافق به شکست انجامید.

وزیر امور خارجه چین در جمع سیاستمداران گفت: لازم است که تمام طرف‌ها بیانیه مشترک سال 2005 را بار دیگر احیا کنند و تلاش‌های مشترکی را برای فراهم کردن مقدمات، سازش و از سرگیری مذاکرات شش جانبه انجام دهند.

کره‌شمالی اواخر 2012 پرتاب موشک دوربرد و یک آزمایش هسته‌ای دیگر در اوایل سال 2013 انجام داد که با واکنش بین‌المللی همراه شد. در روزهای اخیر پیونگ‌یانگ طرح‌های احتمالی برای پرتاب یک ماهواره و آماده شدن برای چهارمین تست هسته‌ای خود را اعلام کرده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی چین از تمام طرفین خواست تا از وخیم شدن اوضاع در شبه‌جزیره کره جلوگیری کنند.

در همین راستا خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی اعلام کرد، اگر کره‌شمالی راکتی پرتاب کند و یا در هفته‌های آتی دست به آزمایش اتمی دیگری بزند، چین مصمم است که قاطعانه به آن پاسخ دهد و ممکن است که اقدامات آن با سطح بی سابقه‌ای از تنبیه‌های اقتصادی همراه باشد.

چین که در جریان جنگ‌ 1950 تا 1953 طرف کره‌شمالی را گرفت و همچنان بزرگترین شریک تجاری آن محسوب می‌شود، به نظر می‌رسد که بیش از سایر کشورها می‌تواند اهرم فشاری بر روی حکومت خودکامه کیم جونگ اون باشد.

انتهای پیام

کد N962008