رئیس شورای اروپا: بحران مهاجرت سال‌ها اروپا را گرفتار خواهد کرد

مهاجرت

رئیس شورای اروپا در بیانیه‌ای تاکید کرد، کشورهای اروپایی باید از اینکه یکدیگر را به خاطر بحران مهاجرت مقصر بشمارند، اجتناب کرده و به جای بستن مرزهای کشورشان راه حل مشترکی برای این مشکل پیدا کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، "دونالد تاسک"، رئیس شورای اروپا اذعان کرد که اروپا قادر نیست در بحبوحه سیل آوارگان از کشورهای جنگ زده در خاورمیانه و آفریقا مرزهای خارجی‌اش را مدیریت کند.

وی در بیانیه‌ای گفت: بحرانی که همه ما شاهد آن هستیم، آزمونی برای انسانیت و مسئولیت پذیری ما است. این بحران باعث تنش‌ها و اتهامات بسیاری در بین سیاستمداران و مردم در راوپا شده است. تردیدی ندارم که اروپا باید سال‌ها با این چالش دست‌وپنجه نرم کند.

تاسک تاکید کرد: حفاظت از جامعه اروپا نخستین وظیفه و تعهد ماست و ما در این زمینه ناکام بوده‌ایم. برای مدت طولانی مذاکرات ما تنها به گذاشتن این مسئولیت بر دوش دیگران سپری شد. مسائل متعددی وجود دارند که ما می‌توانیم یکدیگر را به خاطر آن‌ها مقصر بدانیم. اما این کار به ما در پیدا کردن راه حلی مشترک کمکی نمی‌کند.

دونالد تاسک از تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست تا از انداختن تقصیرات به گردن دیگری اجتناب کرده و از طریق برگزاری مذاکراتی آزاد و شفاف به دنبال راه حل‌های مشترکی برای بحران مهاجرت باشند که این واقعیت تلخ را پنهان نکند.

همزمان با اینکه صدها هزار آواره و مهاجر در تلاشند برای فرار از فقر و خشونت در کشورهای جنگ زده‌شان وارد کشورهای عضو اتحادیه اروپا شوند، اتحادیه اروپا با سیل آوارگان دست و پنجه نرم می‌کند.

به گفته ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، از آغاز سال 2015 حدود 500 هزار پناهجو وارد اروپا شده‌اند.

انتهای پیام

کد N961944