اتحادیه آفریقا عضویت بورکینافاسو را به حالت تعلیق در آورد

همزمان با شلیک تیرهای هوایی نیروهای بورکینافاسو برای متوقف کردن راهپیمایی معترضان در میدان "انقلاب" اواگادوگو، پایتخت این کشور، اتحادیه آفریقا عضویت بورکینافاسو را به حالت تعلیق درآورده و تحریم‌هایی را علیه رهبران کودتای نظامی این کشور اعمال کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، اتحادیه آفریقا که 54 عضو دارد همچنین علیه رهبران خونتای بورکینافاسو ممنوعیت سفر و مسدود شدن اموال و دارایی‌هایشان را اعمال کرد و نماینده اوگاندا در اتحادیه آفریقا ربوده شدن رهبران موقت بورکینافاسو توسط یگانی از ارتش که به بلیز کامپائوره، رئیس جمهور مخلوع این کشور وفادار هستند به عنوان اقدامی "تروریستی" محکوم کرد.

مول کاتنده، سفیر کنیا در اتحادیه آفریقا گفت: تمامی اقدامات صورت گرفته از سوی افرادی که با زور قدرت را در بورکینافاسو به دست گرفتند باطل و ملغی است.

این واکنش تند اتحادیه آفریقا همزمان با آن صورت گرفت که مکی سال، رئیس جمهوری سنگال و رئیس جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا و توماس بونی یایی، رئیس جمهوری بنین برای خاتمه داد به این بحران وارد اواگادوگو شدند.

آن‌ها فورا با ژنرال گیلبرت دیندره، رهبر کودتا و رئیس دفتر سابق کامپائوره برای مذاکره دیدار کردند.

همزمان با ورود آن‌ها، اعضای یگان ریاست جمهوری که این کودتا را رهبری کردند، برای متفرق کردن معترضانی که قصد داشتند در میدان انقلاب راهپیمایی کنند، تیرهوایی شلیک کردند. میدان انقلاب مرکز قیامی بود که باعث سرنگونی کامپائوره در اکتبر سال 2014 میلادی شد. این قیام به دنبال آن صورت گرفت که وی تلاش کرد حکومت 27 ساله خود بر بروکینافاسو را تمدید کند و در پی ناآرامی‌ها مجبور شد از این کشور فرار کند.

گارد امنیتی ریاست جمهوری کامپائوره روز پنجشنبه پس از شکایت از اینکه دولت گذار تحت رهبری میشل کافاندو، رئیس جمهوری موقت بورکینافاسو طرفداران رئیس جمهوری سابق این کشور را از انتخابات قریب الوقوع 11 اکتبر (19 مهر) سال جاری میلادی کنار گذاشته، رسما قدرت را تصرف کرد.

اما رهبران کودتا روز جمعه کافاندو و دو وزیر را آزاد کرده و گفتند این نشانه کاهش تنش‌ها است اما ایساک زیدا، نخست وزیر بورکینافاسو و یکی از افسران سابق در گارد امنیتی ریاست جمهوری همچنان در حبس خانگی به سر می‌برد.

پیش از آنکه این کودتا دموکراسی نوپا در بورکینافاسو را به آشوب بکشاند، این کشور در حال آماده شدن برای برگزاری نخستین انتخابات دموکراتیکش در چند دهه اخیر بود.

جامعه بین‌الملل متفق‌القول این کودتا را محکوم کرده و سازمان ملل، اتحادیه آفریقا، اتحادیه اروپا، جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا، آمریکا و فرانسه این خونتا را محکوم کردند.

احزاب مخالف با کامپائوره روز جمعه خواستار بازگشت مقامات دولت گذار و برگزاری انتخابات طبق برنامه شدند.

انتهای پیام

کد N961838