بان‌کی مون: امیدوارم توافق هسته‌ای به حل مسایل اصلی منطقه کمک کند

بان‌كي‌مون, توافق جامع هسته‌اي

دبیرکل سازمان ملل گفت: امیدوارم موفقیت دیپلماسی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران به ایجاد فرصت هایی برای پیشرفت برای حل مسایل اصلی منطقه منجر شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در گفت‌وگو با روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن، گفت: از نظر من، ایران نقش مهمی در منطقه دارد و من و فرستادگان ویژه‌ام، تلاش می‌کنیم تا مقامات ایرانی برای یافتن راه حل‌های سیاسی بحران‌های منطقه، نقش کمک کننده ایفا کنند.

دبیر کل سازمان ملل ادامه داد: امیدوارم پیروزی دیپلماسی هسته‌ای با ایران به ایجاد فرصت هایی برای پیشرفت نه فقط درخصوص بحران سوریه، بلکه درباره سایر مسایل اصلی منطقه منجر شود.

وی درباره نقش روسیه در سوریه و انتظاری که از کشورهای شورای امنیت، به خصوص بعد از توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 دارد، گفت:‌ من گزارشات درباره حمایت نظامی روسیه را دیده‌ام و پاسخم این است که راه حل نظامی وجود ندارد. من درخصوص طرف‌هایی که سلاح فراهم می‌کنند، نگران هستم. این وضع فقط به بدتر شدن اوضاع منجر می‌شود.

بان کی مون افزود: می‌بینیم که شمار کشته‌شدگان بیش از دویست و پنجاه هزار نفر شده است. چهار میلیون نفر آواره شده‌اند و نیمی از ساکنان این کشور به کمک های بشردوستانه فوری نیاز دارند. تمام این کشور ویران شده است. نمی‌دانم زمان مناسب برای بازسازی سوریه چه زمانی است اما باید بگویم با وجود گذشت پنج سال از جنگ سوریه، اکنون باید اقدام کنیم.

انتهای پیام
کد N961790