پیشتازی اندک سیپراس در آستانه انتخابات پارلمانی فردا در یونان

سیاسی

در شرایطی که مردم یونان فردا (یکشنبه) برای شرکت در انتخابات پارلمانی زودهنگام به پای صندوق‌های رای می‌روند، آخرین نظرسنجی‌ها از پیشتازی اندک حزب چپگرای الکسیس سیپراس در مقابل محافظه‌کاران حکایت دارد.

در شرایطی که مردم یونان فردا (یکشنبه) برای شرکت در انتخابات پارلمانی زودهنگام به پای صندوق‌های رای می‌روند، آخرین نظرسنجی‌ها از پیشتازی اندک حزب چپگرای الکسیس سیپراس در مقابل محافظه‌کاران حکایت دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، آخرین کمپین انتخاباتی حزب سیریزا به ریاست الکسیس سیپراس، نخست‌وزیر سابق یونان با حضور گسترده جوانان در آتن برگزار شد و نتایج نظرسنجی‌ها از پیشتازی اندک وی در مقابل حزب محافظه‌کار دموکراسی نوین به رهبری وانجلیس میماراکیس حکایت دارد.

ساعاتی پیش از ممنوعیت نظرسنجی رای‌دهندگان، چهار موسسه افکارسنجی از پیروزی سیپراس جوان مقابل میماراکیس خبر دادند و اختلاف این دو رهبر بین 7 / 0 تا 3 درصد بوده است. پیروزی سیریزا در انتخابات بیستم سپتامبر (29 شهریور) به گفته سیپراس می‌تواند پیام مهمی را برای اروپا داشته باشد. اشاره وی به بحران مهاجرت و وعده‌های اقتصادی اتحادیه اروپا بود.

وی گفت: آیا ما اروپایی با ریاضت اقتصادی را می‌خواهیم و یا اروپایی با دموکراسی و همبستگی؟

حامیان سیپراس چیگرا در میدان سینتاگما جمع شده بودند که مرکز تجمع معترضان در جریان اعتراضات به بحران مالی و تدابیر ریاضت اقتصادی از سوی وام‌دهندگان بین‌المللی محسوب می‌شد.

نخست‌وزیر سابق یونان که ژانویه امسال روی کار آمده بود و پس از توافق اولیه با وام‌دهندگان خارجی درخواست برگزاری انتخابات زودهنگام را کرد، در جمع حامیانش گفت: پیروزی روز یکشنبه نشان خواهد داد که آیا سیستمی که 40 سال روی کار بوده، باز می‌گردد و یا قرار است گامی رو به جلو برداشته شود. مردم می‌توانند به این سیستم قدیمی فاسد نه بگویند؛ نه به سیستم اولیگارشی.

سیپراس در دوران نخست‌وزیری خود در ماه ژوئیه امسال و پیش از توافق با اروپا رفراندومی را برگزار کرد و به رغم وعده‌های محقق نشده، بسیاری از مردم یونان بر این باور بودند که وی صادقانه عمل کرده و از این رو پذیرش تدابیر ریاضتی سختگیرانه وام‌دهندگان خارجی را رد کردند که یک پیروزی بزرگ برای سیپراس محسوب می‌شد.

با انتخابات فردا، این سومین رای‌گیری برای یونانی‌ها در سال جاری و پنجمین رای‌گیری طی شش سال گذشته محسوب می‌شود. اگر سیپراس موفق شود تا بار دیگر به نخست‌وزیری انتخاب شود، می‌تواند حکم جدیدی را برای ادامه اصلاحات سخت خود و دریافت وام 86 میلیارد یورویی جدید دریافت کند.

انتهای پیام

کد N961787