کری: آمریکا مذاکرات نظامی با روسیه بر سر سوریه را گامی مثبت می‌داند

وزیر امور خارجه آمریکا گفت، باراک اوباما بر این باور است که برگزاری مذاکرات نظامی با روسیه بر سر سوریه گامی مثبت است و امید دارد که این گفت‌وگوها هر چه سریعتر برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در دیدار با عبدالله بن زاید، همتای اماراتی خود در لندن گفت: باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا امید دارد که مذاکرات باعث تبیین برخی از گزینه‌های متفاوت شود که ما گام آتی در سوریه می‌دانیم.

وی در جمع خبرنگاران تاکید کرد: تمرکز ما بر نابودی داعش و نیز حل سیاسی بحران سوریه است اما همچنان باور داریم که نمی‌توان با حضور بلند مدت اسد (بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه) به این امر دست یافت. ما به دنبال راه‌هایی هستیم که بتوانیم به نقطه اشتراک برسیم.

ایالات متحده آمریکا به شدت مخالف حمایت روسیه از اسد است و سال گذشته پنتاگون بر سر اختلافات با مسکو در رابطه با الحاق شبه‌جزیره کریمه و درگیری‌های اوکراین مذاکرات سطح بالا با روسیه را کنسل کرد. وزیر امور خارجه آمریکا بر لزوم دستیابی به توافقی سیاسی در سوریه تاکید کرد و گفت: نگه داشتن شرایط در همین وضعیت بسیار دشوار است.

کری در ادامه خاطرنشان کرد که آمریکا به دنبال یافتن راهی دیپلماتیک است. وی تاکید کرد: همه باید فوریتی که اکنون وجود دارد درک کنند. سطح پناهجویان به شدت در حال افزایش است و خطر هرگونه اقدام بلقوه یکجانبه باعث می‌شود که دیپلماسی در این لحظه بسیار اولویت داشته باشد.

انتهای پیام

کد N961664