برای نخستین بار پس از بحران اوکراین:

وزیران دفاع آمریکا و روسیه با یکدیگر گفتگو کردند

سیاسی

وزیران دفاع آمریکا و روسیه در یک تماس تلفنی درباره تحولات سوریه و راهکارهای لازم برای مبارزه با داعش بحث و گفتگو کردند.

 به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، برای اولین بار پس از آغاز بحران اوکراین، وزرای دفاع روسیه و آمریکا درباره بحران سوریه با یکدیگر گفتگو کردند. به گفته پنتاگون دو طرف در این تماس تلفنی روی مکانیسم های موجود برای کاهش درگیری ها در سوریه و عملیات موثر علیه داعش بحث و تبادل نظر کردند.

طبق بیانیه ای که پنتاگون منتشر کرد در این گفتگوی تلفنی ۵۰ دقیقه ای بین «اشتون کارتر» وزیر دفاع آمریکا و همتای روسش «سرگئی شویگو» دو طرف راهکارهای موجود در این زمینه را بررسی کردند.

آخرین بار در آگوست سال ۲۰۱۴ چاک هیگل وزیر دفاع وقت آمریکا با شویگو صحبت کرده بود. «جان کری» وزیر خارجه آمریکا بعد از این تماس تلفنی اظهار امیدواری کرد دو کشور بتوانند در سطح نظامی به طور حضوری با یکدیگر گفتگو کنند.

به گفته وزیر خارجه آمریکا باراک اوباما نیز اعتقاد دارد گفتگوهای نظامی با روسیه گام مهمی بعد از دیدار وزیر خارجه امارات متحده عربی عبدالله بن زاید است. وی افزود: به طور حتم هدف ما نابودی داعش است که مهمترین عامل بی ثباتی در سوریه محسوب می شود.

از سوی دیگر جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید به نقل از اوباما گفتگوی تاکتیکی برای بالا بردن تاثیر عملیات نظامی علیه داعش را یک ضرورت در زمان کنونی دانست. وی گفت با وجود اقدامات روسیه در اوکراین گفتگو با این کشور در مورد سوریه از اولویت برنامه های کاخ سفید است.