از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

قطعنامه بازرسی از تاسیسات هسته‌ای اسرائیل رای نیاورد

قطعنامه‌ای به منظور بازرسی از سایت‌های هسته‌ای اسرائیل تهیه شده بود که در کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با شکست روبرو شد و اسرائیل نتیجه رای‌گیری را یک پیروزی بزرگ در صحنه بین‌المللی خواند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه تلویزیونی راشا تودی، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به قطعنامه‌ای که از سوی مصر ارائه شده بود و از سوی ترکیه، سوریه، ایران، لیبی، عراق، روسیه، چین و آفریقای جنوبی حمایت می‌شد با رای 61 برابر 43 رای منفی داد.

این قطعنامه خواستار بازرسی بین‌المللی از راکتور هسته‌ای اسرائیل در دیمونا -که به توسعه مواد شکاف دهنده مظنون است- بود. زرادخانه هسته‌ای اسرائیل همواره به عنوان تهدیدی همیشگی برای صلح و امنیت منطقه معرفی می‌شوند.

ایالات متحده، برخی از کشورهای اتحادیه اروپا، استرالیا،‌ ژاپن، کره جنوبی و کانادا در مخالفت از بازرسی هسته‌ای اسرائیل رای دادند.

نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در این باره گفت: من شخصا با روسای جمهور، نخست وزیران و وزرای خارجه بیش از 30 کشور صحبت کردم. در گفت‌وگوهایم توضیح دادم که در حالیکه مشکل اصلی در خاورمیانه تلاش‌های ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای و قصد این کشور در نابود کردن اسرائیل است دیگر جایی برای چنین مباحثی وجود ندارد.

رای گیری روز پنجشنبه از سوی دفتر نتانیاهو به عنوان پیروزی بزرگ برای اسرائیل در صحنه بین‌المللی خطاب شد. سال گذشته نیز قطعنامه‌ای مشابه نتوانست آرای لازم را برای بازرسی از زرادخانه‌های اسرائیل کسب کند.

اسرائیل در خاورمیانه خارج از معاهده عدم گسترش هسته‌ای قرار دارد و بسیاری از کشورها در حال فشار برای تغییر این موضوع هستند.

انتهای پیام

کد N961367