اپوزیسیون ژاپن خواستار رای عدم اعتماد به نخست وزیر شد

سیاسی

پنج حزب اپوزیسیون ژاپن رای عدم اعتمادی را در مجلس علیای پارلمان این کشور امروز (جمعه) علیه نخست وزیر و دولتش به خاطر لوایح امنیتی مورد مناقشه ارائه کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در مه سال جاری میلادی دولت شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن بسته‌ای از لوایح امنیتی را به پارلمان این کشور تقدیم کرد که در آن به نیروهای نظامی ژاپن اجازه داده می‌شود تا در موقعیت‌های تهاجمی در کشورهای خارجی و برای نخستین بار از زمان پایان جنگ دوم جهانی مستقر شوند.

این لوایح توسط مجلس سلفی پارلمان و همچنین هیاتی ویژه در مجلس علیای پارلمان ژاپن تصویب شده است. حزب حاکم ژاپن قصد دارد تا اواخر امروز به این لوایح رای دهد.

احزاب اپوزیسیون ژاپن که اکثریت پارلمان را در اختیار ندارند نمی‌توانند مانع از تصویب این لوایح شوند اما مدت‌هاست که به دنبال لغو یا تعویق تصویب این لوایح هستند چرا که مدعی‌اند این لوایح جدید نقض قانون اساسی صلح آمیز پس از جنگ ژاپن محسوب می‌شوند.

نظرسنجی‌ها نیز نشان می‌دهند که اکثریت مردم ژاپن مخالف تصویب این لوایح هستند. روز پنج شنبه اپوزیسیون اقداماتی را برای به تاخیر انداختن این لوایح انجام دادند.

اوایل هفته جاری نیز نظرسنجی روزنامه آساهی ژاپن مشخص کرد که تقریبا 70 درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی مخالف تصویب این لوایح هستند و می‌گویند که این لوایح باعث می‌شود تا ژاپن در اقدامات تهاجمی و جنگ‌های خارج از کشور حضور داشته باشد و جان سربازان ژاپنی به خطر بیفتد.

در همین حال روز پنج شنبه هزاران تن از مردم ژاپن علیه این لوایح مورد مناقشه آمیز دست به راهپیمایی اعتراضی زدند که در جریان آن دست کم 13 تن در پی درگیری با پلیس دستگیر شدند.

انتهای پیام

کد N961262