معاون نمایندگی کشورمان در سازمان ملل متحد در وین اعلام کرد

انتقاد شدید ایران و جنبش عدم تعهد از ادامه سیاست هسته‌ای تبعیض‌آمیز آمریکا در منطقه

سیاسی

معاون نمایندگی کشورمان در سازمان ملل متحد در وین با تأکید بر ضرورت نظارت کامل آژانس بر تأسیسات هسته‌ای رژیم صهیونیستی، انتقاد شدید ایران و جنبش عدم تعهد از ادامه سیاست هسته‌ای تبعیض‌آمیز آمریکا در منطقه را اعلام کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نماینده جمهوری اسلامی ایران در جریان اجلاس 59 کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی که در وین درحال برگزاری است در سخنرانی خود پیرامون توانمندی‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی اظهار داشت که توانمندی‌های هسته‌ای رژیم اسرائیل با ابعاد نظامی از قبل به اثبات رسیده آن همیشه به عنوان یک منبع نگرانی جامعه بین‌المللی مطرح بوده است.

وی افزود: از سال 1982 میلادی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تصویب قطعنامه های متعدد از اسرائیل خواسته است تا به معاهده عدم اشاعه هسته‌ای (ان. پی. تی.) بپیوندد و تمامی تأسیسات هسته‌ای خود را تحت پادمان کامل آژانس قرار دهد. علاوه بر آن، سند نهایی کنفرانس بازنگری ان. پی. تی. در سال 2010 نیز «تایید مجدد اهمیت پیوستن اسرائیل به معاهده مزبور و قرار گرفتن کلیه تأسیسات هسته‌ای رژیم مزبور تحت پادمان جامع آژانس» را خواستار شده است.

وی همچنین با یادآوری نادیده انگاشتن نگرانی‌های مشروع جامعه بین‌المللی توسط رژیم صهیونیستی از طریق اجتناب از تصویب ان. پی. تی. تصریح کرد که این رژیم با حمایت مشهود برخی از کشورها، به شکلی مستمر در حال توسعه توانمندی‌های هسته‌ای نامشروع خود از طریق مشارکت غیرقانونی برخی از دولت ها در تقابل آشکار با کلیه هنجارها و مقررات بین‌المللی است و بدیهی است که چنین نقضی نه تنها امنیت منطقه‌ای و جهانی بلکه ساز و کار راستی آزمایی آژانس را نیز به شکلی جدی خدشه دار می سازد.

معاون نمایندگی کشورمان در سازمان ملل متحد در وین در فراز دیگری از سخنان خود نگرانی عمیق جمهوری اسلامی ایران را در قبال پیامدهای به شدت منفی دسترسی دست و دلبازانه دانشمندان اسرائیلی به تأسیسات هسته‌ای کشورهایی مشخص از جمع دارندگان سلاح هسته‌ای در زمینه امنیت منطقه و اعتبار رژیم عدم اشاعه اعلام کرد و در این زمینه متذکر شد این دسترسی در شرایطی به دانشمندان یک موجودیت غیر عضو در ان. پی. تی. که در عین حال دارای برنامه هسته‌ای نظامی مخفیانه است داده می شود که در همان حال دانشمندان هسته‌ای عضو ان. پی. تی. در سراسر منطقه خاورمیانه توسط تروریست های اجیر شده به وسیله اسرائیل ترور شده اند.

وی افزود: سابقه تاریک اسرائیل در زمینه ترور دولتی، حمله یا تهدید به حمله به کشورهای همسایه و رفتار غیر مسئولانه و بیرحمانه آن در منطقه به ویژه علیه کودکان و مردم بی گناه که وقوع مکرر آن را در سرزمین های اشغالی شاهد بوده ایم، خاتمه بخشیدن به توانمندی‌های هسته‌ای این رژیم توسط جامعه بین‌المللی را فوریت بیشتری بخشیده است. در واقع امر، قرار گرفتن توانمندی‌های هسته‌ای در اختیار چنین رژیم غیرمسئولی به مثابه یک تهدید مستمر علیه مردم منطقه و فراتر از آن است.

نماینده کشورمان در پایان با توجه به عدم تحقق تصویب بدون قید و شرط ان. پی. تی. توسط رژیم صهیونیستی اسرائیل و قرار گرفتن تأسیسات آن تحت پادمان کامل آژانس، ابقای رسیدگی به موضوع توانمندی‌های هسته‌ای اسرائیل در دستور کار آژانس را خواستار شد و در این زمینه از پیش نویس قطعنامه پیشنهادی گروه عرب حمایت کرد.

در همین جلسه جمهوری اسلامی ایران بیانیه ای را نیز به عنوان رییس جنبش عدم تعهد قرائت و نماینده کشورمان در این سخنرانی مواضع اصولی جنبش عدم تعهد در این زمینه شامل: عدم امکان استقرار ثبات در منطقه‌ای که در آن به ویژه به دلیل برخورداری از سلاح های هسته‌ای، عدم توازنی عظیم در خصوص توانمندی‌های نظامی وجود دارد و این ویژگی به یک طرف اجازه می‌دهد تا همسایگان و منطقه را تهدید کند؛ استقبال از انعقاد موافقتنامه جامع پادمان آژانس توسط اعضای جنبش و توجه به این امر که کلیه دولت های خاورمیانه به استثناء اسرائیل عضو ان. پی. تی. بوده و پادمان جامع آژانس را پذیرفته اند؛ و حمایت از تحقق منطقه عاری از سلاح های هسته‌ای در خاورمیانه را مورد تأکید مجدد قرار داد.

جنبش عدم تعهد همچنین ضمن ابراز نگرانی از وجود رهیافت گزینشی در زمینه توانمندی‌های هسته‌ای در خاورمیانه تصریح کرد که این موضوع اعتبار رژیم راستی آزمایی آژانس را به زیر سؤال برده است. رییس جنبش عدم تعهد در بیانیه خود با اظهار نگرانی از تملک توانمندی‌های هسته‌ای توسط رژیم اسرائیل که منبع تهدید جدی و مستمر علیه امنیت همسایگان آن و سایر دولت ها است و نیز ادامه روند دسترسی دانشمندان اسرائیلی به تأسیسات هسته‌ای یک کشور خاص دارنده سلاح های هسته‌ای، همکاری کلیه دولت ها به منظور تغییر وضعیت غیرقابل قبول کنونی را خواستار شد و در باره ادامه اصرار اسرائیل مبنی بر ارتباط دادن رسیدگی به پادمان های آژانس با روند صلح منطقه ای ابراز تأسف کرد.

رییس جنبش عدم تعهد در پایان با اشاره به ادعای مطروحه در نامه معاون نخست وزیر اسرائیل و وزیر خارجه این رژیم به مدیر کل آژانس دایر بر ارزش رژیم عدم اشاعه هسته‌ای نزد این رژیم، اظهار داشت: متأسفانه سوابق رسمی آژانس شاهدی دال بر خلاف واقع بودن این ادعا است و جنبش عدم تعهد در این زمینه قطعنامه های متعدد کنفرانس عمومی آژانس قبل از 1994 میلادی در خصوص توانمندی‌های هسته‌ای رژیم نژاد پرست آفریقای جنوبی را یادآوری می کند که در آنها از جمله به محکومیت شدید همکاری گسترده اسرائیل و رژیم وقت نژادپرست آفریقای جنوبی به ویژه در زمینه‌های نظامی و هسته‌ای توسط قطعنامه های متعدد مجمع عمومی سازمان ملل متحد اشاره شده است.

اجلاس 59 کنفرانس عمومی آژانس که از روز دوشنبه آغاز شده است عصر روز جمعه این هفته به کار خود پایان خواهد داد.

انتهای پیام

کد N961080