آخرین اقدام در رد توافق هسته‌ای ایران با شکست مواجه شد

توافق جامع هسته‌اي,برجام

سناتورهای دموکرات ایالات متحده روز پنجشنبه برای بار سوم مانع تصویب قطعنامه رد توافق هسته‌ای ایران شدند و راه را برای اجرایی شدن این توافق هموار کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از رویترز با وجود لابی‌گری‌های شدید و پرهزینه تمامی دموکرات‌ها به جز چهار نفر از آنان از توافق هسته‌ای ایران با ایالات متحده و پنج قدرت جهانی حمایت کردند.

با 56 رأی موافق در برابر 42 رأی مخالف، سنای ایالات متحده که اکثریت آن را از اعضای جمهوری‌خواه شکل می‌دهند نتوانست آرای لازم 60 رأی را برای به رأی گذاشتن قطعنامه رد توافق هسته‌ای کسب کند.

نتیجه رأی‌گیری سنا نشان داد که کنگره نمی‌تواند قطعنامه رد توافق با هدف زمین‌گیر کردن توافق هسته‌ای ایران و محدود کردن توانایی اوباما رئیس‌جمهور ایالات متحده در لغو بسیاری از تحریم‌ها را به تصویب برساند. این قطعنامه می‌بایست به تصویب هر دو مجلس سنا و مجلس نمایندگان تا نیمه شب پنج شنبه می‌رسید.

مجلس نمایندگان ایالات متحده که اکثریت آن را جمهوری‌خواهان تشکیل می‌دهند درباره این قطعنامه رأی گیری نکرد و تنها سه طرح سمبولیک مرتبط با ایران را به تصویب رساند که تاثیری بر توافق هسته‌ای نخواهد داشت.

سناتورها راندپول و مارکو روبیو به دلیل شرکت در جلسه مناظره نامزدهای ریاست جمهوری در کالیفرنیا از رأی دادن باز ماندند.

چهار سناتور دموکرات بن کاردین، جو مانچین، رابرت منندز و چارلز شومر همراه با جمهوری خواهان برای تصویب قطعنامه رد توافق رأی دادند. جمهوری خواهان خشمگین دموکرات‌ها را به نقض حق کنگره در بررسی توافق هسته‌ای برای حفظ حق وتوی رئیس‌جمهور متهم کردند.

جان کورنین سناتور رده دوم جمهوری خواهان در مجلس سنا در این باره گفت: توافق هسته‌ای بدون اینکه مردم آمریکا درباره آن نظر بدهند به اجرا درخواهد آمد.

میچ مک کانل رهبر اکثریت جمهوری خواهان در سنا در جذب دموکرات‌های بیشتر برای حمایت از قطعنامه رد توافق ناکام ماند. پس از دو رأی‌گیری ناموفق مک کانل با ارائه طرحی شروط سیاسی را مطرح کرد که تا زمانی که ایران زندانیان آمریکایی را آزاد نسازد و موجودیت اسرائیل را به رسمیت نشناخته است، اوباما نمی‌تواند تحریم‌ها را لغو کند.

با این حال سناتورهای دموکرات با اضافه کردن مسائل غیر هسته‌ای در بررسی توافق هسته‌ای ایران مخالفت کردند و در نهایت با 53 رای موافق در برابر 45 رأی مخالف، این طرح نیز رد شد.

انتهای پیام

کد N961069