اذعان صریح آمریکا به شکست برنامه آموزش مخالفان سوری

بودجه‌ای که ایالات متحده آمریکا تاکنون برای آموزش گروه‌های مخالف بشار اسد و داعش خرج کرده به نیم میلیارد دلار رسیده اما نتیجه این بودجه هنگفت بسیار اندک است. به نقل از پنتاگون تنها ۴ تا ۵ فرد آموزش دیده آمریکا در درگیری‌ها شرکت دارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) قرار بود یگان‌های ارتش آمریکا تا پایان سال ۲۰۱۵ پنج هزار نفر را برای مقابله با جریان تروریستی داعش آموزش دهد. پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا اما از این هدف خود فاصله‌ای بسیار دارد. در حال حاضر تنها چند نفر دوره‌های آموزشی را پشت سر گذاشته‌اند.

ژنرال لوید آستین، فرمانده نیروهای ارتش آمریکا در خاورمیانه، آسیای مرکزی و شرق آفریقا، در سنای آمریکا در این باره به کمیسیون کنترل وزارت دفاع آمریکا در سنا گزارش داد و به سوالات نمایندگان پاسخ گفت.

وزارت دفاع آمریکا در ماه مه ۲۰۱۵ آموزش نظامی مخالفان بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را آغاز کرد. قرار بود اپوزیسیون "میانه‌روی" سوریه برای مبارزه با جریان تروریستی داعش آموزش نظامی ببینند.

طبق برنامه‌های تعیین شده قرار بود آموزش نظامی این گروه‌ها، نخست در خاک اردن باشد و سپس در ترکیه، قطر و عربستان سعودی ادامه یابد. هدف وزارت دفاع آمریکا از این اقدام تشکیل یک نیروی توانمند پنج‌هزار نفره از مخالفان جریان تروریستی داعش بود.

برای اجرایی کردن این هدف، دولت آمریکا بودجه‌ای ۵۰۰ میلیون دلاری تصویب کرد. نتیجه تاکنونی این اقدام اما پایان دوره‌های تنها ۵۴ نفر از دوره‌های آموزش نظامی پنتاگون بوده است.

به گزارش دویچه‌وله، جبهه اسلام‌گرای افراطی النصره که با شبکه تروریستی القاعده هم‌پیمان است در ماه ژوئیه سال جاری به این گروه ۵۴ نفره آموزش‌دیده حمله کرد. جبهه نصره که با شبکه تروریستی القاعده هم‌پیمان است گرچه با داعش می‌جنگد، اما به نیروهای وابسته به آمریکا اعتمادی ندارد.

گفته می‌شود در این درگیری نیروهای تحت فرماندهی پنتاگون تلفات زیادی داشتند. ژنرال لوید آستین در جواب این سوال نمایندگان سنای آمریکا که پرسیده بودند چندنفر از آموزش‌دیدگان پنتاگون را می‌توان هنوز در درگیری‌ها شرکت داد، گفت: «شمار بسیار کمی. چهار تا پنج نفر».

فرمانده نیروهای ارتش آمریکا در خاورمیانه، آسیای مرکزی و شرق آفریقا همچنین اعلام کرد که ارتش آمریکا در هدف آموزش مخالفان دولت سوریه ناموفق بوده است.

ژنرال آستین در حالی که می‌کوشید به موفقیت‌ها علیه جریان تروریستی داعش به خصوص در مناطق شمالی سوریه تاکید کند، گفت در این منطقه ائتلاف سوری‌ها، کردها و عرب‌ها موفق شده‌اند داعش را مجبور به عقب‌نشینی ۱۷ هزار کیلومتری کنند و این مناطق را بازپس گیرند.

او توضیح داد که نیروهای نظامی آمریکا اعضای این ائتلاف را پشتیبانی هوایی می‌کنند. ژنرال آستین گفت در حال حاضر تنها ۱۰۰ تا ۱۲۰ نفر در سوریه در گروه‌های آموزش نظامی پنتاگون شرکت دارند.

دولت اوباما "دقت زیادی" در انتخاب نیروهای شرکت‌کننده در این دوره‌های آموزش نظامی داشته است. مقامات آمریکایی تصریح کرده بودند که مایل نیستند گروه‌های افراطی از آموزش‌نظامی مربیان آمریکایی و تجهیزات این کشور بهره گیرند.

بنا بر گزارش پنتاگون بیش از سه‌هزار و ۷۵۰ سوری خود را برای اولین دوره‌ آموزش نظامی معرفی کرده بودند که تنها ۴۰۰ تن از آنان توانستند آزمون‌های اولیه را با موفقیت پشت سر بگذارند.

پنتاگون در حال حاضر با انتقادهای بسیاری روبروست. از وزارت دفاع آمریکا انتقاد می‌شود که در موفقیت‌ مبارزه با جریان تروریستی داعش بزرگ‌نمایی کرده است. روزنامه آمریکایی "دیلی بیست" گزارش داده است که حدود ۵۰ تحلیلگر در آمریکا که در نهادهای مخفی این کشور فعالیت می‌کنند به این طرح پنتاگون انتقاد دارند.

انتهای پیام

کد N960868