در ارتباط با حل بحران سوریه انجام می‌شود

ادامه رایزنی‌های امیرعبداللهیان با بوگدانف از روز دوشنبه در مسکو

سوريه, حسين اميرعبداللهيان, ایران و سوریه

معاون عربی و آفریقای وزیر خارجه کشورمان، روز دوشنبه هفته جاری به مسکو سفر خواهد کرد تا به رایزنی‌های خود با مقامات این کشور در مورد بحران سوریه و طرح به‌روز شده ایران برای حل بحران این کشور، ادامه دهد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسین امیرعبداللهیان در جریان این سفر با میخاییل بوگدانف « mikhail bogdanov » معاون وزیر خارجه روسیه و نماینده رئیس‌جمهور این کشور در امور خاورمیانه دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

محور اصلی این سفر گفت‌وگو در مورد طرح به‌روز شده ایران در ارتباط با بحران سوریه است.

این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان حدود 10 روز پیش نیز تلفنی با این دیپلمات روسی، در مورد آخرین وضعیت بحران‌های سوریه و یمن گفت‌وگو کرد و میخاییل بوگدانف نیز حدود یک ماه پیش با سفر به تهران با امیر عبداللهیان در مورد حل بحران سوریه گفت‌وگو و رایزنی کرد. ایران و روسیه دارای دیدگاه مشترک در مورد حل بحران سوریه هستند و بر راهکار سیاسی جهت حل این بحران تاکید می‌کنند.

در طی دو ماه اخیر وزیر خارجه کشورمان نیز با سفر به برخی از کشورهای منطقه از جمله سوریه، لبنان، روسیه و...در مورد طرح به‌روز شده ایران جهت حل بحران سوریه، با مقامات این کشورها رایزنی و گفت‌وگو کرده است.

به گزارش ایسنا امیرعبداللهیان دو هفته پیش به سوریه سفر کرد و بار دیگر در مورد جزئیات طرح ایران با مقامات ارشد سوری گفت‌وگو کرد.

معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه روز سه‌شنبه گذشته اعلام کرد: طرح سیاسی جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل بحران سوریه پس از رایزنی با مقامات روسیه در روزهای آینده، وارد مراحل اجرایی می‌شود.

حسین امیرعبداللهیان در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما درباره جزییات این طرح گفت: این طرح در سفر ماه گذشته آقای ظریف به دمشق به آقای بشار اسد ارائه شد و او از دیدگاه‌های سازنده ایران استقبال و با ارائه برخی پیشنهادهای سازنده با آن برخورد کرد.

او گفت: توافق کرده‌ایم که راجع به جزئیات این طرح با تیم وزارت خارجه سوریه گفت‌وگوهای بیشتری داشته باشیم اما درباره چارچوب و مفاد اصلی آن به توافق رسیده‌ایم.

او تمرکز بر نقش مردم، ایجاد نشدن خلاء قدرت در سوریه، مبارزه با تروریسم، کمک به آوارگان و ارسال کمک‌های انسان دوستانه را از ویژگی‌های طرح سیاسی جمهوری اسلامی برای حل و فصل بحران سوریه برشمرد.

وی افزود: ما این طرح را کمک کننده به طرح سازمان ملل متحد می‌دانیم و در مشورت‌های مستمر با دبیرکل سازمان ملل و نماینده ویژه‌اش در امور سوریه تلاش داریم زمینه اجرای آن را با استفاده از ساز و کارهای سیاسی بیش از گذشته فراهم کنیم.

امیرعبداللهیان گفت‌: آن چه اهمیت دارد این است که در خروجی طرح ایران، این مردم سوریه هستند که تصمیم می‌گیرند و بر مبنای توافقاتی که صورت خواهد گرفت شاهد سوریه‌ای امن و آرام خواهیم بود تا مردم بتوانند برای ‌آینده کشورشان تصمیم بگیرند.

او افزود: بر این اساس گروه‌های معارض معتقد به راهکار سیاسی برای مشارکت در آینده سیاسی سوریه فرصت می‌یابند و در عین حال تروریست‌ها در سوریه فرصتی برای رشد نخواهند داشت و مبارزه جدی با تروریسم آغاز می‌شود.

معاون وزیر امور خارجه با ردّ القای عقب‌نشینی ایران از مواضع گذشته‌اش در خصوص سوریه، هر طرح سیاسی واقع‌بینانه درباره این کشور را مبتنی بر عناصری شامل مردم سوریه، مبارزه جدی و واقعی با تروریسم و مخالفت با ایجاد خلاء قدرت در این کشور برشمرد.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به نقش بشار اسد به عنوان رئیس‌جمهور سوریه در وحدت ملی این کشور و مبارزه با تروریسم توجه جدی دارد.

وی گفت: رویکرد ما در سوریه ادامه حمایت‌های قوی از مردم و حکومت این کشور برای تحقق راهکار سیاسی و شکست کامل تروریست‌ها با در نظر گرفتن نقش مثبت و سازنده بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای است که در حال بررسی جزئیات بیشتر این موضوع هستیم.

امیرعبداللهیان در واکنش به انتشار برخی از اخبار مبنی بر حضور نظامی روسیه در دمشق نیز افزود: روسیه به درخواست سوریه بر مبنای توافق‌نامه همکاری‌های دفاعی که از گذشته داشته‌اند و در چارچوب قطعنامه‌های سازمان ملل تصمیم گرفت در مبارزه با تروریسم اقدامات موثرتر و ملموس‌تری انجام دهد.

معاون وزیر امور خارجه تاکید کرد: ما اقدام روسیه در مبارزه با تروریسم در سوریه، عراق و منطقه را اقدامی مثبت و سازنده ارزیابی می‌کنیم.

بر اساس این گزارش، سوریه از سال 2011 درگیر جنگی داخلی است که طی آن نیروهای دولتی در حال جنگ با گروه‌های مخالف از جمله جبهه النصره و گروه تکفیری داعش هستند.

انتهای پیام
کد N960820