آمریکا با گفت وگو با روسیه در مورد سوریه موافقت کرد

ایرنا نوشت: درپی شکست تلاش های آمریکا برای سر نگون کردن دولت اسد «جان کری» وزیر امورخارجه آمریکا پیشنهاد «سرگئی لاوروف» همتای روسی خود مبنی بر گفت وگو در مورد سوریه را پذیرفت اما تاکید کرد که این مداکرات صرفا نظامی خواهد بود.

به گزارش ایرنا، درپی انتقادات شدید داخلی آمریکا از عقیم ماندن تلاش های دولت اوباما در حمایت از نیروهای شورشی سوریه و تصمیم کرملین به افزایش حمایت نظامی از این کشور، وزیر امور خارجه آمریکا از احتمال گفت وگو های مسقتیم با سران کرملین در مورد مقابله با داعش سخن گفت و افزود، پییشنهاد وزیر امورخارجه روسیه را در این رابطه پذیرفته است.
«وید آستین»سرپرست مرکز فرماندهی نظامی آمریکا روز چهارشنبه در حضور 90 سنای این کشور صراحتا اعتراف کرد که پس از صرف 500 میلیون دلار هزینه برای دادن آموزش نظامی به آن دسته از شورشیان سوری که وی آن ها را معتدل تر خواند در حال حاضر فقط چهار یا پنج نفر از این نیروها در جبهه مبارزه با دولت سوریه فعال هستند.
نیروهای ائتلاف در یک سال گذشته با صرف هزینه ای بیش از چهار میلیارد دلار و انجام 6 هزار وهفتصد حمله هوایی نه موفق شده اند توانمندی های گروه تروریستی داعش را بکاهند و نه این که تلاش آن ها برای تقویت نیروهای شورشی سوریه ثمری داشته است.
به گفته جان کری وزیر امورخارجه آمریکا، سرگی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه روز سه شنبه در تماس تلفنی پیشنهاد گفت وگو های مستقیم میان دو کشور در مورد بحران سوریه را مطرح کرده و او نیز این پیشنهاد را پذیرفته است.
کری روز چهارشنبه درگفت وگو با خبرنگاران بار دیگر طرح این پیشنهاد از سوی لاوروف را تایید کرد و افزود که او با این پیشنهاد موافقت کرده اما تصریح کرده است که این گفت وگو ها صرفا در مورد مسایل نظامی برای روشن شدن نحوه این همکاری ها و هدف نهایی آن ها محدود خواهد بود.

4949

کد N960726