نگرانی عفو بین‌الملل از اوضاع وخیم کودکان پناهجویان در مرز مجارستان

عفو بین‌الملل گزارش داد، پلیس مجارستان کودکان را از خانواده‌های پناهجو جدا می‌کند و وضعیت مهاجران در مرز صربستان با مجارستان وخیم است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، به گفته گروه حقوق بشری عفو بین‌الملل، دست‌کم 9 تن از جمله چهار کودک توسط پلیس مجارستان از خانواده‌هایشان جدا شدند و این در حالی است که ورود مهاجران به مرزهای مجارستان با حمله پلیس این کشور و پرتاب گاز اشک‌آور همراه شده است.

عفو بین‌الملل اعلام کرد: کودکان بسیاری از خانواده‌های خود جدا شده‌اند و خانواده‌ها امیدی برای دیدن دوباره فرزندانشان ندارند. این کودکان نه تنها سفر پرمخاطره به مرز مجارستان و فشار نیروهای امنیتی را تجربه کردند بلکه اکنون از امنیت بودن در کنار خانواده‌هایشان بی‌نصیب مانده‌اند.

براساس بیانیه عفو بین‌الملل، کودکان جداشده احتمالا به نزدیکترین ساختمان گشت مرزی منتقل شده‌اند و مقام‌ها باید فورا این کودکان را تحویل خانواده‌هایشان بدهند.

پناهجویانی که روز چهارشنبه می‌خواستند از مانع مرزی مجارستان و صربستان عبور کنند، با ماشین آب‌پاش و گاز اشک‌آور پلیس پراکنده شدند. دبیرکل سازمان ملل گفته از دیدن رفتار ماموران مجارستان با جنگ‌زدگان شوکه شده است.

پلیس مجارستان در منطقه روژکه در مرز صربستان، با ماشین آب‌پاش و گاز اشک‌آور به مصاف صدها پناهجو در پشت سیم‌های خاردار و موانع مرزی رفت. رسانه‌های مجاری خبرهای متناقضی در این زمینه منتشر کرده‌اند.

برخی نوشته‌اند پناهجویان از خاک صربستان به روی ماموران پلیس سنگ و چوب پرتاب کرده ‌و برای باز کردن راه شعار می‌دادند.

این درگیری در یک گذرگاه مرزی قدیمی در جاده‌ای محلی روی داده که به خاطر موج آوارگان به طور رسمی مسدود شده است.

شاهدان درگیری گفته‌اند که بعد از شلیک گاز اشک‌آور، تعداد ماموران حاضر در مرز بیشتر شده و هلی‌کوپتری نیز بر فراز منطقه پرواز کرده است.

مقامات پلیس مجارستان مدعی شده‌اند که پناهجویان منتظر در خاک صربستان، سنگ، بطری و چوب به سوی ماموران مجاری پرتاب کردند و یک مانع مرزی را نیز در هم شکستند.

در خشونت و درگیری روز چهارشنبه چندین تن زخمی شده‌اند. پلیس مجارستان می‌گوید ۲۰ مامور زخمی شده‌اند و دو کودک هم پس از آن که از موانع مرزی به این سو پرت شدند، جراحت برداشته‌اند. تعداد پناهجویانی که در آن سوی مرز مجارستان مجروح شده‌اند، مشخص نیست.

مرز صربستان و مجارستان دوشنبه شب با سیم‌خاردار و حائل مسدود شد و از روز سه‌شنبه مقررات سخت‌گیرانه ورود مهاجران به این کشور به جریان افتاد. بر این اساس، هر کس به طور غیرمجاز وارد این کشور شود، با مجازاتی تا سه سال حبس روبرو خواهد شد. یک پناهجوی عراقی بر همین اساس روز چهارشنبه به زندان محکوم شد.

بان کی ‌مون، دبیرکل سازمان ملل گفته که از دیدن تصاویر رفتار مقامات مجاری با پناهجویان تکان خورده است. وی از مسئولان این کشور خواستار رفتاری انسان‌دوستانه در قبال آوارگان داشته باشند. بان کی‌مون گفته است: «همه کشورها مشکلاتی داخلی دارند اما رهبران دولتی باید نسبت به انسان‌هایی که از جنگ گریخته ‌و نیاز به حمایت دارند، عطوفت به خرج دهند.»

این در حالی است که دولت مجارستان اعلام کرد، گذرگاه مرزی روژکه-هورگوس با صربستان تا ۳۰ روز دیگر مسدود می‌ماند. وزیر خارجه مجارستان از مقامات صرب خواسته اقدام مناسبی علیه آن دسته از پناهجویان انجام دهد که از خاک این کشور به پلیس مجارستان حمله کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N960299