در دیدار وزراء امور خارجه آمریکا و اسپانیا مطرح شد؛

خرسندی از حصول برجام / اهمیت منطقه ای مسائل سوریه و عراق

سیاسی

در دیدار وزراء امور خارجه آمریکا و اسپانیا درباره همکاری های مشترک دو کشور در زمینه مبارزه با داعش و توافق هسته ای ایران بحث و تبادل نظر گردید.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری کویتی کونا، «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا با «خوزه مانوئل گارسیا» همتای اسپانیایی خود دیدار و علاوه بر مسائل بین المللی درباره توافق هسته ای ۱۴ جولای میان کشورهای ۱+۵ با ایران و نیز همکاری های دو کشور در حوزه به اصطلاح مبارزه با گروه تروریستی داعش بحث و تبادل نظر کردند.

جان کری در این دیدار گفت: آمریکا و اسپانیا همکاری های نزدیکی با یکدیگر در مبارزه علیه افراطی گری خشن در قالب ائتلاف ضد داعش داشته اند و اسپانیا تا کنون در این حوزه مشارکت خوبی را از خود بر جای گذاشته است.

خوزه مانوئل گارسیا نیز در این دیدار ضمن تبریک توافق هسته ای برجام به همتای آمریکایی خود گفت: ما از نتیجه این توافق بسیار خوشحال شدیم. این توافق راه را برای همکاری با ایران در مسائل منطقه ای هموار می کند.

وی ادامه داد: سوریه و عراق جزء مسائل مهم منطقه ای هستند. مشکل کنونی آوارگان از مسائلی است که بشریت با آن مواجه هستند و ما برای حل آن باید به همکاری با هم ادامه دهیم.

گفتنی است، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه سه شنبه ۱۷ شهریور ماه در دیدار با «کریستالینا جورجیوا» نایب رئیس کمیسیون اروپا از نحوه برخورد اروپا با بحران ایجاد شده برای مهاجران انتقاد کرد و اشاره داشت که این اتحادیه به دلیل اینکه مسؤل ایجاد درگیری ها و به وجود آمدن بحران کنونی است، باید مسؤلیت آن را بر عهده بگیرد.

لاوروف ادامه داد: عدالت حکم می کند که کشورهای مسبب درگیری و ایجاد مهاجران کنونی، نه تنها مسئولیت آن را بر عهده بگیرند، بلکه باید کمک های انسانی بیشتری را نیز به این افراد تقدیم نمایند.